BTC Düşerken Bitcoin’in Hash Oranını ve Ağ Zorluğunu Değerlendirme

BTC Düşerken Bitcoin’in Hash Oranını ve Ağ Zorluğunu Değerlendirme

Bitcoin (BTC), Yılbaşından Bugüne (YTD) %70’in üzerinde bir performans sergiledi ve tarihinin en iyi performanslarından birini göstererek dönüm noktasına ulaştı. Ancak, bu fiyat artışı pek çok kişinin farkında olmadan, madencilik sektörü gibi birçok sektörü de etkiledi. Geçtiğimiz yıl zorluklarla karşılaşan madencilik sektörü de bu artıştan etkilendi.

20 Mart tarihli Blockchain endüstri güncellemesine göre, Kanadalı bir yatırım firması olan Stifel, yılın ilk üç ayındaki Hash fiyatındaki artışın madencilik sektörüne etki ettiğini belirtti. Hash fiyatı, madencilerin kullandığı donanım hakkında bilgi sağlamakta ve Terahash başına elde edilen gelirin genel bir bakışını sunmaktadır.

Blok Üretiminde Daha Fazla Rekabet

BTC fiyatındaki artış, Bitcoin hashrate ve ağ zorluğu için ATH kayıtlarını da takip etti. Ancak, Stifel’in güncellemesine göre, ağ zorluğu 23 Mart’a kadar %5,5 daha artabilir. Ağ zorluğu, doğru hash’i bulmanın ne kadar zaman alıcı ve zorlu olduğunu ölçer. Basın zamanında, bu metrik 43,55 Hedef (T) idi ve bu projeksiyon, yeni Bitcoin bloklarını keşfetmenin gittikçe daha rekabetçi hale geleceğini ima etti.

Stifel, bu büyümenin devam edeceğini belirterek Hashrate için de benzer bir tahminde bulundu. Rapora göre, Stifel’in güncellemesini yayınladığı sırada Bitcoin hash oranı saniyede 326 Exahash (EH/s) seviyesindeydi. Ancak firma şöyle bir gerekçe belirtti:

“Yeni nesil makine teslimatları kurulup çevrimiçi hale getirildikçe, önümüzdeki dönemde genel ağ Hash oranında artış bekleniyor.”

Hashrate, saniyede işlenen işlem ve bilgi işlem gücü ile Bitcoin ağının güvenliğini sağlamak için kullanılır. İlginç bir şekilde, Stifel’in tahminleri doğru çıkabilir. Glassnode’un en son verileri, Hashrate’in basın zamanındaki seviyesi olan 348 EH/s’ye yükseldiğini gösteriyor.

bitcoin
btc düşerken bitcoin'in hash oranını ve ağ zorluğunu değerlendirme 3

BTC Yüzünden Ücretler…

Yukarıdaki veriler, yeni bloklar oluşturmak için daha fazla ekipmanın kullanıldığını gösteriyor. Stifel’in açıklaması da bu düşünceyi doğrular gibi görünüyor. Stifel, HIVE-N ve ARBK-N gibi madencilik şirketlerinin madencilik operasyonlarını geliştirdiğini bildirdi. Bu gelişmenin nedeni, yeni kurulan madencilik makineleri ve azalan enerji maliyetleridir.

Madenci geliri, hala zorlu bir aşamada olsa da, oluşturulan ücretler madenci gelirlerindeki düşüşü telafi edebiliyor. Bu yazı yazılırken, madencilerin ücretlerden elde ettikleri gelir %4,916 arttı. Bu, yeni basılan madeni paraların operatörler için kârla sonuçlandığını gösteriyor.

bitcoin
btc düşerken bitcoin'in hash oranını ve ağ zorluğunu değerlendirme 4

BTC fiyatı 28,00 dolara düştü ancak bu düşüş, madencilik sektörünün yaşadığı zorlu koşulların sona ermesi için yeterli olmayabilir. Ayrıca, fiyattaki düşüş, iyileştirilmiş koşulların kesin bir işareti olmayabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.