BTC, 20.000 Doları Geri Aldıktan Sonra Kritik Kararla Karşı Karşıya: Bitcoin Fiyat Analizi

BTC, 20.000 Doları Geri Aldıktan Sonra Kritik Kararla Karşı Karşıya: Bitcoin Fiyat Analizi
0

Bitcoin’in fiyatı, net bir düşüş eğilimi gösteren kanalın içine düşüyor. Kripto para birimi üst trend çizgisi tarafından iki kez reddedildi ve şu anda kanalın orta trend çizgisinin ve 20 bin dolarlık kritik destek seviyesinin altında konsolide oluyor.

Teknik Analiz

Günlük Grafik

Piyasa genellikle bir genişleme hareketi yaşadıktan sonra bir düzeltme/konsolidasyon aşamasına girer. Şu anda, fiyat dik bir düşüş yaşadı ve kısa vadede bir aralık aşamasına girmesi muhtemel görünüyor. 20 bin dolar seviyesi, önceki döngünün tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğu ve kripto para biriminin daha önce hiç bir önceki ATH’sinin altına düşmediği için BTC için en önemli ve belirleyici destek bölgesidir.

bitcoin
btc, 20.000 doları geri aldıktan sonra kritik kararla karşı karşıya: bitcoin fiyat analizi 4

Öte yandan, mavi trend çizgisi, kripto para biriminin fiyatı için orta vadeli destek görevi görüyor ve son zamanlarda daha fazla düşmesini engelledi. Bununla birlikte, kanalın orta trend çizgisi ve 50 günlük hareketli ortalama, fiyata karşı birincil dirençlerdir.

4 Saatlik Grafik

Bitcoin de 4 saatlik zaman diliminde düşüş eğilimi gösteren bir kanalın içinde düşüyor. Üst trend çizgisi fiyatı birçok kez reddediyor. Öte yandan, son birkaç hafta içinde BTC’yi destekleyen kanalın alt sınırı, son toparlanma için sağlam bir temel sağladı.

bitcoin
btc, 20.000 doları geri aldıktan sonra kritik kararla karşı karşıya: bitcoin fiyat analizi 5

Şu anda fiyat, kanalın üst trend çizgisinin yanı sıra 4 saatlik zaman diliminde Bitcoin için ana engel olan kanalın orta trend çizgisine ulaştı. Ya fiyat bu seviyeyi kıracak ve üst sınıra yükselecek ya da reddedilecek ve alt trend çizgisini ve 18 bin dolarlık önemli desteği kırmaya çalışacak.

Zincir Üzeri Analizi

Piyasa katılımcılarının toplam duyarlılığını incelemek, devam eden eğilimleri analiz etmeye yardımcı olur. Büyük oyuncular ‘dağıtım aşamasına’ ulaştıklarında, varlıklarını satmaya ve karlarını gerçekleştirmeye başladıklarında, genellikle bir yükseliş döngüsü sona erer.

Bu arada, perakendeciler FOMO’dan muzdarip ve pazarın talep tarafını sağlıyorlar. Öte yandan, düşüş döngüsü genellikle büyük oyuncuların zayıf ellerden indirimli olarak para almaya başladıkları ‘birikim aşamasına’ katıldıkları zaman sona erer.

“Kapitülasyon aşaması” olarak bilinen bu piyasa aşamasında, küçük oyuncular tipik olarak varlıklarını panikle satarlar ve akıllı para biriktikçe önemli kayıplar yaşarlar.

Genel kâr/zarar miktarını bir oran olarak gösteren NUPL metriği grafikte gösterilmektedir. Bitcoin’in fiyatının Covid çöküşünden bu yana ilk kez 20 bin doların altına önemli ölçüde düşmesi nedeniyle, önlem mavi aralığa (= -0.099) düştü. Bu metrik mavi aralığa düştüğünde ve bir sonraki yükseliş döngüsünü başlattığında, piyasa tarihsel olarak büyük bir teslimiyete tanık oldu.

bitcoin
btc, 20.000 doları geri aldıktan sonra kritik kararla karşı karşıya: bitcoin fiyat analizi 6

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap