BNB Chain Rekora Koşuyor: İkinci Çeyrekte %25 Büyüme Kaydetti

BNB Chain Rekora Koşuyor: İkinci Çeyrekte %25 Büyüme Kaydetti

BNB Chain ağındaki günlük aktif kullanıcılar sayısı, bir önceki çeyreğe göre %25,6 artarak 14 milyona ulaştı. BNB Chain’deki aktif adresler ve işlemlerdeki bu yükselişin büyük oranda LazerZero’nun artan faaliyetlerinden kaynaklandığı düşünülmekte.

Kripto analitik platformu Messari’nin yayınladığı bir rapora göre, BNB Chain’deki aktif adresler son boğa sezonunda tespit edilen en yüksek seviyeye yaklaştı. 2021’in dördüncü çeyreğinde BNB Chain’deki günlük aktif adres sayısı, 1,5 milyonla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

bnb chain 1
bnb chain rekora koşuyor: i̇kinci çeyrekte %25 büyüme kaydetti 2

BNB Chain’deki Aktif Kullanıcı Sayısında Artış Gözlendi

Messari’nin araştırmalarına göre, BNB Chain’deki yeni benzersiz adreslerin sayısı, 2. çeyrekte %91,1 artış göstererek rekor bir seviyeye ulaştı ve aynı dönemde günlük işlem sayısı da %24 arttı. Messari araştırmacıları, BNB Chain’deki bu artışın büyük oranda omnichain birlikte çalışabilirlik ve zincirler arası mesajlaşma protokolü LayerZero’nun faaliyetlerinin artmasından kaynaklandığını belirtti.

PancakeSwap, Hooked Protocol ve CyberConnect gibi projelerin işlem aktivitelerinde de ciddi artışlar görüldü. Bu süre zarfında BNB Chain‘deki günlük işlem sayısı artarken, günlük işlem ücretleri %25 oranında azaldı. Bu azalma, BNB Chain’in gas ücretlerini %40 oranında düşürerek 5 gwei’den 3 gwei’ye indirme kararının bir sonucuydu. Gas ücretlerindeki bu düşüş, BNB Chain’in gelirlerini %6,1 oranında azalttı.

BNB Chain’in Piyasa Değeri Azaldı

Messari, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Binance’e açtığı davanın ardından BNB’yi menkul kıymet olarak tanımlaması sonucunda BNB Chain’in piyasa değerinin %25,2 oranında azaldığını vurguladı.

Diğer yandan, Binance’in her çeyrek BNB yakması sonucu, BNB’nin dolaşımdaki arzı 2. çeyrekte bir kez daha azaldı. 2017 yılında başlatılan yakma mekanizması sayesinde, 2023’ün 2. çeyreğinde gerçekleştirilen yakma işlemi ile toplamda BNB’nin dolaşımdaki 200 milyonluk arzının %23’lük kısmını oluşturan 46 milyon BNB dolaşımdan çıkarıldı. Bu durum, BNB’nin geçtiğimiz yıl elde ettiği %1,1’lik deflasyon oranını daha da güçlendirdi.

BNB Chain ağının daha da merkezsiz hale getirilmesi ve stakerların katılımının artırılması amacıyla BEP-131, BEP-153 ve BEP-159 standartları uygulandı. Bu sayede BNB Chain, doğrulayıcı sayısını 29’dan 100’e çıkaracak ve blockchain’ini daha da merkezsiz hale getirecek bir ödül modeli ve itibar sistemini hayata geçirecek. Bu çerçevede, BNB Chain son iki çeyrekte sürekli büyümeyi sürdürdü.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.