Bitcoin’in Satış Baskısının Kaynağını ve Bunun Beklenen Sonuçlarını İncelemek

Bitcoin’in Satış Baskısının Kaynağını ve Bunun Beklenen Sonuçlarını İncelemek
0

Bitcoin fiyatları bu hafta konsolide olmaya devam ediyor ve 40 bin doların altında giderek daralan bir alana sıkışıyor. Son derece yapıcı uzun vadeli talep eğilimlerine rağmen kısa vadede birikim eğilimleri yumuşadığı için uzun vadeli sahiplerin sabrı tükeniyor gibi görünüyor.

Blockchain analitik firması Glassnode’un bir raporuna göre, uzun vadeli Bitcoin sahipleri harcama seviyelerini artırdı. Belirsizlik ve makro riskler, geçen haftaki satışlardaki artışı hızlandıran mevcut ters rüzgarlardı. Böylece LTH’leri etkilemenin yanı sıra bazı kısa vadeli sahipleri de pozisyonlarından sarsıyor.

Ocak 2022’den sonra, birikim eğilimi puanı 0,2 ile 0,5 arasında dalgalandı. Bu, küresel makro belirsizliğin yatırımcı duyarlılığı üzerindeki etkisini vurguladı.

Buna ek olarak, altı aydan eski madeni paralar, geçen Kasım ayından bu yana görülmeyen bir seviye olan toplam harcamaların %5’ini oluşturuyor. Bu, son haftalara göre marjinal olarak daha düşüşlüydü. Bununla birlikte, yaygın korku veya mahkumiyet kaybı anlamına gelen seviyelerde değildi.

bitcoin
bitcoin'in satış baskısının kaynağını ve bunun beklenen sonuçlarını i̇ncelemek 4

LTH’lerle ilgili harcama faaliyeti, piyasada riskin azaldığını da gösterdi. Ancak, HODLing baskın yatırım stratejisi olmaya devam etti. Bunun nedeni, Bitcoin için zincir üstü göstergelerin, daha spesifik olarak Tahrip Edilen Coin Günleri (CDD), tipik bir birikim aşamasından sürekli olarak daha yüksek işlem görmesidir. Son 90 gündeki madeni para günlük yıkımın toplam toplamı tarihsel olarak düşük kaldı.

bitcoin
bitcoin'in satış baskısının kaynağını ve bunun beklenen sonuçlarını i̇ncelemek 5

Blogda şunlar belirtildi:

“Ayı piyasalarında, yatırımcılar yavaş yavaş coin biriktirdikçe ve HODLing için toplu bir tercih olduğu için CDD-90 metriği düşük seviyelerde işlem görüyor.”

Bu, birikim ve HODLing’in şu anda tercih edilen davranış modeli olduğunu gösterdi. Korku ve panik son bir satış tarafı baskısı dalgası yarattığından, kapitülasyon olaylarının ardından daha da yükselecekti. Böylece kalan tüm ayıları tüketir.

Fikir Değişimi?

Ayrıca not edilmesi gereken, 155 günden daha kısa bir süredir elinde madeni para tutan kısa vadeli sahiplerin (STH) sayısı düşmeye devam ediyor, ancak bunun satıştan kaynaklanması gerekmiyor. Glassnode, STH’nin satış yapması yaygınken;

“(…) STH arzındaki son düşüş, yalnızca madeni para arzının büyük bir kısmı uykudayken ve 155 günlük yaş eşiğini aşarak Uzun Vadeli Sahip arzı haline geldiğinde meydana gelebilir.”

Ancak bu durum uzun süre devam etmeyebilir. STH arzının kar/zarar oranı, 2021’in ortalarında belirlenen tüm zamanların en düşük seviyesinin yakınında işlem gördü. Aşağıda sağlanan grafik verilere göre, STH madeni paralarının %82’si zarardaydı. Gerçekten de, satış tarafı baskısının en olası kaynağı

Bu, yatırımcıların pozitif kar marjlarına dönüş için madeni paralarını soğuk hava deposuna gönderdiği ayı piyasasının sonraki aşamasında gösterebilir.

bitcoin
bitcoin'in satış baskısının kaynağını ve bunun beklenen sonuçlarını i̇ncelemek 6

Bununla birlikte, likit olmayan Bitcoin arzı, oldukça likit olandan 3,2 kat daha büyük hale geldi. Aslında, giderek artan sayıda kurum BTC’ye girmeye devam etti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap