Bitcoin’in Fiyatındaki Artışın Ardındaki Sebepler

Bitcoin’in Fiyatındaki Artışın Ardındaki Sebepler

İki aylık bir süre zarfında, Bitcoin (BTC) değeri ilk defa 30.000 doların üstüne çıktı. Bu makalemizde, BTC’nin bu ani yükselişinin arkasında yatan potansiyel sebepleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

Ana Başlıklar:

  • Bitcoin’in 30.000 dolar sınırını geçmesi sonucunda kripto para piyasasının genel değeri 1,17 trilyon dolara erişti. Bu dönemde, Bitcoin haricindeki altcoin’ler de önemli değer artışları gösterdi.
  • Ripple, SEC ile olan hukuki sürecinde son kazandığı zaferin ardından kripto para piyasası canlandı.
  • Uzman görüşlerine göre, SEC’in yakın zamanda yaşadığı başarısızlık sonrası kripto para dünyasına olan yaklaşımı daha anlayışlı hale geldi. Bu, SEC’in spot Bitcoin ETF taleplerini kabul etmesi anlamına gelebilir.

Kripto Para Piyasasında Yeniden Canlanma

Bitcoin (BTC), son olarak Ağustos ayında gördüğümüz 30.000 dolarlık değerine tekrar ulaştı. Bu artışın temelinde, kripto para piyasasındaki genel olumlu hava ve yükselen trendin etkisi bulunuyor.

btc 14
btcusd fiyatı. kaynak: tradingview

Bitcoin’in yanı sıra Ether (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) gibi altcoin’ler de değer kazandı. Sonuçta, kripto para piyasasının toplam değeri 1,17 trilyon dolara tırmandı.

Ripple ve SEC Arasında Yaşanan Tarihi An

Bitcoin’in değerindeki bu sıçramanın ana sebeplerinden biri, Ripple’ın 19 Ekim’de SEC karşısında elde ettiği büyük başarı. 19 Ekim gecesi, SEC Ripple’ın yönetim kadrosuna getirdiği suçlamalardan vazgeçti.

Bu, Ripple’ın son dört ay içerisinde SEC karşısında üçüncü kez zafer elde ettiği anlamına geliyor. Ripple’ın Temmuz ayında kazandığı zaferin ardından XRP değeri %80 artarak 0,94 dolara kadar çıktı.

SEC’in Kripto Paralara Bakışı Değişiyor

Ardı ardına yaşadığı başarısızlıklar sonrası SEC, kripto para dünyasına daha yumuşak bir yaklaşım sergiliyor. ARK Invest’in CEO’su Cathie Wood, Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz ve avukat John Deaton, SEC’in bu değişen tutumunu teyit ediyorlar.

Cathie Wood, SEC’in bu değişen yaklaşımının, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanma olasılığını arttırdığına inanıyor. Ripple-SEC davasında çok sayıda XRP yatırımcısını temsil eden avukat John Deaton, SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto paralarla ilgili baskısını arttırmak adına şimdiye kadar kullanabileceği her fırsatı kullandığını belirtiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.