Bitcoin’in (BTC) Mevcut ‘Aşırı Satım’ Durumu 30 Bin Doları Aşan Bir Toparlanmayı Tetikleyebilir mi?

Bitcoin’in (BTC) Mevcut ‘Aşırı Satım’ Durumu 30 Bin Doları Aşan Bir Toparlanmayı Tetikleyebilir mi?
0

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, COVID-19 kazasından bu yana görülmeyen aşırı korku bölgesinde büyük ilgi gördü. En kötü işlem günü, BTC’nin 30.000 doların biraz üzerindeyken Aralık 2020 sonundan bu yana en düşük fiyat pozisyonu olan 25.300 dolara düştüğü 12 Mayıs’ta geldi.

Artan satış baskısına rağmen, işler soğuyor olabilir. İşte nedeni:

Herhangi Bir Giriş Noktası Var mı? 

Kurumsal yatırımcılar, yıllar boyunca Bitcoin’i desteklemede hayati bir rol oynadı. Fiyat oynaklığına rağmen, yatırımcılar CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre token biriktirme fırsatları buldular. Yöneticiye göre, ‘kurumsal yatırımcılar şu anda piyasa yapıcılar aracılığıyla BTC satın alıyor.’

Geçen haftaki büyük kripto borsaları, Ki Young Ju tarafından burada yankılanan madeni para hareketlerine tanık oldu. Gemini borsasını kullanan “piyasa yapıcılar” 7-10 Mayıs tarihleri ​​arasında Binance’e yaklaşık 84.000 BTC göndererek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İşte bir grafik gösterimi:

bitcoin
bitcoin'in (btc) mevcut 'aşırı satım' durumu 30 bin doları aşan bir toparlanmayı tetikleyebilir mi? 4

Binance’den en büyük BTC girişlerine sahip oldukları için satış baskısının çoğunluğunun Coinbase’den geldiğini de sözlerine ekledi. Coinbase’deki BTC/USD spot ticaret hacmi yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Coinbase Premium -%3 ile üç yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Aşağıdaki Coinbase için BTC-USD sipariş defteri ısı haritası göz önüne alındığında, Mayıs 2021’deki son ayı piyasasından bu yana gömülü ‘oldukça kalın teklif duvarları’ görülebilir.

bitcoin
bitcoin'in (btc) mevcut 'aşırı satım' durumu 30 bin doları aşan bir toparlanmayı tetikleyebilir mi? 5

Piyasa yapıcılar geçen hafta borsalara yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde Bitcoin göndermişti ve şunları ekledi:

“Satışı bitirdiklerinden emin değilim, ancak Coinbase satış baskısının çoğunu sindirdiği için kurumlardan gelen birikim için büyük olasılıkla.”

Ki Young Ju, “kurumlar BTC’yi 30 bin dolardan biriktirmeye çalıştı, ancak beklenmedik LFG satışı nedeniyle teklif duvarlarını 25 binde yeniden inşa etmek zorunda kaldı” diye özetledi.

Nedeni Desteklemek

Bu gelişmenin ardından, döviz rezervleri metriği de bir yükseliş hikayesi sergiledi. Bu metrikteki bir düşüş, satış baskısında bir düşüş anlamına gelir.

bitcoin
bitcoin'in (btc) mevcut 'aşırı satım' durumu 30 bin doları aşan bir toparlanmayı tetikleyebilir mi? 6

Ek olarak, Cryptoquant’a göre, bazı teknik faktörler de benzer bir tablo çizdi. Örneğin Göreceli Güç Endeksi (RSI). Basın zamanında, “aşırı satım” senaryosu anlamına gelen 30 kriterin altında kaldı. Bu gerçekleşirse, BTC düşüşünü tersine çevirme ve yeni bir ralli başlatma şansına sahip olabilir.

Aslında BTC, 30 bin dolarlık direnci aşmaya çalışırken %1’lik bir iyileşme gösterdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap