Bitcoin’in 47 Bin Doların Üzerindeki Yükselişinin 3 Olası Sebebi!

Bitcoin’in 47 Bin Doların Üzerindeki Yükselişinin 3 Olası Sebebi!
0

Bitcoin, üç ay içinde ilk kez 47.000 doların üzerinde işlem görüyor. İşte bunun üç olası nedeni.

Nispeten kısa bir süre içinde çok şey oldu. Yalnızca son yedi gün içinde, Bitcoin fiyatı 3 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 2 Ocak’tan beri görmediğimiz seviyelere ulaştı.

Bitcoin bugün erken saatlerde 47.000 doların üzerinde işlem gördüğü için bu, toplamda yaklaşık %14’lük bir artışa katkıda bulunuyor. Tüm kripto para piyasa değeri, son 24 saat içinde 120 milyar dolar gibi büyük bir artış gösterdi ve son kazançların üç olası nedenini daha yakından inceliyoruz.

Terra’nın Bitcoin Satın Alması

Do Kwon’un Terra’sının BTC alımları gelmeye devam ederken Bitcoin fiyatındaki son artışın birincil katalizörü gibi göründüğünü söylemeye gerek yok.

Geçen hafta başlarında bildirildiği gibi, Terra protokolünün arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon, zaman içinde 10 milyar dolarlık Bitcoin satın alma niyetlerini açıkladı. Pek çoğu bunu ciddiye almasa da Kwon ayrıca “bu rezervi tohumlamak için 3 milyar dolarlık fonları olduğunu” söyledi.

Birkaç gün sonra Bitcoin alımları hız kesmeye başladı. Terra 125 milyon dolarlık partiler halinde alım yapıyor ve bazı analistleri bir arz şoku olduğuna inandırıyor.

Bu bizi ikinci nedene getiriyor.

Arz İncelenmesi

Yukarıdakiler hakkında yorum yapan popüler kripto para birimi savunucusuydu ve Terra’nın Bitcoin satın alımlarıyla ilgili olarak aşağıdakileri özetleyen endüstri yorumcusu Pentoshi:

Uzun bir süre boyunca günlük 2,5-3 bin BTC kaldırıldı bu da büyük etkiye eşit. Kısa olanlar, arzın kendisi dağıldığı için bir noktada daha fazlasını kapsamak zorunda. Kıt olan, daha çok olur. Bu klip, Do Kwon’un Maymunların efendisi olduğu maymunları geri getirebilir.

Özünde, analistin bahsettiği şey, talebin arzdan ağır bastığı, esasen fiyatı yukarı çeken bir arz şoku kavramıdır.

Ayrıca piyasa verileri, ayıların bu hamleye yeterince hazırlıklı olmadığını gösterdi. Bugün daha önce bildirdiğimiz gibi, Bitcoin’in oynaklığı son 24 saat içinde 410 milyon doların üzerinde tasfiyeyi sildi ve bunların yaklaşık %80’i kısa pozisyonlardı.

Genel Piyasa Algısı Olumluya Döndü

BTC ve uzantısı olarak tüm kripto para piyasası, yerel savunucuların ayrılmak istediği kadar Wall Street ile büyük ölçüde ilişkili olmaya devam ediyor.

Son beş gün içinde, S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones Industrial Average dahil olmak üzere ABD’deki en büyük endekslerden bazıları yeşilde işlem görüyor.

Dahası, Tesla gibi teknoloji şirketleri de önemli kazanımlar elde ediyor. TSLA hissesi, aynı dönemde %35 gibi büyük bir artışla art arda 9. gün yükseldi.

bitcoin
bitcoin'in 47 bin doların üzerindeki yükselişinin 3 olası sebebi! 2

Bu, yatırımcıların riskli ticarete daha yatkın hale geldiği ve Bitcoin’in tam tanıma uyduğu anlamına gelebilir.

Sonuç olarak, fiyat şu anda yıllık kapanış civarında gezindiğinden ve geçen sefer oldukça yakın olmasına rağmen gelemediğinden çok dikkatli olmak önemlidir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir