Bitcoin’in 41.000 Doların Üzerindeki 5 Bin Dolarlık Artışın 4 Olası Sebebi!

Bitcoin’in 41.000 Doların Üzerindeki 5 Bin Dolarlık Artışın 4 Olası Sebebi!
0

Aylardır görülen en büyük yeşil günlük mumun ardından, Bitcoin’in 41.000 doların üzerindeki 5 bin dolarlık rallisinin dört olası nedenine bir göz atacağız.

Son 24 saat kripto para piyasası boyunca özellikle çalkantılı geçti, ancak bu sefer her şey boğaların lehine görünüyor.

Bitcoin’in fiyatı 21 Ocak’tan bu yana ilk kez 41 bin doların üzerine çıktı ve tüm piyasa yeşilde. Bu nedenle, olumlu hareketin tetiklenmesinin dört olası nedenini inceliyoruz.

Raporlama Dönemi Bitti

Bitcoin ve geleneksel borsanın bir süredir sıkı bir şekilde ilişkili olduğunu belirtmekte fayda var . Bu nedenle, Wall Street’te olanlar bir süredir kripto para piyasasını etkiliyor ve hisse senetlerini etkileyen makroekonomik faktörlerin farkında olmak çok önemli.

Eski pazarlardaki teknoloji devlerinin ve diğer büyük isimlerin çoğu, 2021’in son çeyreğine ilişkin mali raporlarını dosyalıyor. Bunlar, piyasalardaki önemli dalgalanmalar için önemli katalizörler.

Meta’nın (eski adıyla Facebook) 2021’in 4. Çeyreği raporunu sunduğunu ve tarihte ilk kez günlük aktif kullanıcı kaybını ortaya çıkardığını bildirdi. Buna cevaben, hisse senedi fiyatları, dosyalamanın ardından mesai sonrası ticaret seansında %26’nın üzerine düştü.

Artık bu raporlar sona erdiğine göre, piyasaların daha az oynak olacağını, bu tür büyük katalizörlerden yoksun olacağını ve belirsizliğin bir kısmını masadan kaldıracağını varsaymak belki de güvenlidir.

ABD’de Beklentileri Aşan İş Raporları

Son rakamlar, işletmeleri yetersiz personel çalıştırma eğiliminde olan Omicron varyantının yayılmasına rağmen, ABD’nin yalnızca Ocak ayında neredeyse yarım milyon yeni iş eklediğini ortaya koydu.

Bu, ABD Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 4 Şubat’ta bildirildi. İşsizlik oranı aynı dönemde %3,9’dan %4’e hafifçe yükseldi.

Rapor, Dow Jones anketine göre sadece 150.000 yeni iş öngören ekonomistlerin beklentilerini aştı. Ayrıca, insanların işsiz kaldığı süre de azaldı:

Raporda, “Ocak ayında 5 haftadan az işsizlerin sayısı 2,4 milyona yükseldi ve toplam işsizlerin yüzde 37,0’sini oluşturdu” deniliyor. “Uzun süreli işsizlerin sayısı (27 hafta ve üzeri işsizler) 1,7 milyona geriledi.”

Şimdi, daha fazla iş daha düşük enflasyona dönüşme eğiliminde olduğundan, büyük resmi akılda tutmak bir kez daha önemlidir, geniş kamuoyunun bir süredir savunduğu bir şey. Sadece referans olarak, BTC’nin fiyatı rapordan sonra biraz düştü ve ardından iki haftadan uzun süredir görülmeyen bir yüksekliğe patladı.

Kısa Tasfiyelerde 220 Milyon Dolar

CoinGlass’tan elde edilen veriler, son 24 saat içinde piyasanın Binance, OKEx, FTX, Bybit, Huobi, BitMEX ve diğerleri dahil olmak üzere büyük borsalarda 220 milyon dolarlık likide edilmiş kısa pozisyon gördüğünü ortaya koyuyor.

Toplamda, geçtiğimiz gün likidasyonların %80’inden fazlası, kısa sıkışıklığı tetikleyen kısa pozisyonlardı – fiyatın yukarı doğru hareket ettiği ve giderek daha fazla likidasyonu tetikleyen ve daha fazla yukarı ivmeyi tetikleyen bir piyasa koşulu.

bitcoin
bitcoin'in 41.000 doların üzerindeki 5 bin dolarlık artışın 4 olası sebebi! 2

Bir Düzeltme Vadesi Geldi

Bitcoin fiyatı son birkaç aydır büyük bir düşüş trendinde ve bir süredir önemli bir olumlu düzeltme olmadı.

Dünün günlük mum piyasası, BTC’nin tüm zamanların en yüksek fiyatını işaret ettiği gün olan 10 Kasım’da gerçekleşen düşüşten bu yana en büyük yeşil mum oldu.

Bunun düşüş trendinde doğrulanmış bir kırılma olup olmayacağını ve piyasanın toparlanmaya başlayıp başlamayacağını görmek şimdi ilginç. Yarın yaklaşan haftalık kapanış kritik olacak, ancak oynaklığın artması muhtemel olduğundan önümüzdeki günlerde çok dikkatli olmak özellikle önemlidir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap