Bitcoin’in 33K Doların Altına Düşmesi, FOMC Toplantısı ve Rusya’nın Kripto Yasağı Çöküşü: Bu Haftanın Özeti

Bitcoin’in 33K Doların Altına Düşmesi, FOMC Toplantısı ve Rusya’nın Kripto Yasağı Çöküşü: Bu Haftanın Özeti
0

Bitcoin’in fiyatı, borsadaki gelişmeler ve son Fed FOMC toplantısını takiben bu hafta düştü.

Kripto para piyasasında son yedi günün zor geçtiğini söylemek, abartısız bir ifade olur. Çok şey oldu ve volatilite tavan yaptı, o yüzden Bitcoin ile başlayalım.

bitcoin

BTC’nin fiyatı, hareket halindeyken hemen düşmeye başladı. Geçen Cumartesi, 39 bin dolardan 36 bin dolara çıktı, ancak ayılar henüz bitmedi. Günün ilerleyen saatlerinde BTC 35 bin doların altına düştü ve sonraki saatlerde bu seviye etrafında konsolide oldu. Pazar günü, kripto para birimi biraz toparlanmaya çalıştı, ancak başarısız oldu ve Pazartesi sabahı 36 bin doların biraz üzerine çıktı.

Ve işte o zaman işler şiddetlenmeye başladı. Birkaç kötü niyetli kırmızı mumda, fiyat aniden 33 bin dolardan işlem gördü. Bu, tek bir günde yüz milyonlarca değerinde tasfiye bırakarak halihazırda yerleşik olan aşırı korku piyasasını daha da güçlendirdi. Bununla birlikte, fiyat aynı gün sıçradı ve 33 bin dolardan 37 bin doların üzerine çıkarak muazzam bir oynaklık gösterdi. BTC, Çarşamba günkü Fed’in FOMC toplantısına kadar görünüşte çok iyi toparlanıyordu.

Toplantıdan hemen sonra hem Bitcoin hem de Wall Street, Powell’ın TÜFE oranının Fed’in %2 hedefinin oldukça üzerinde olması gerçeğinden arz ve talep dengesizliğini sorumlu tutmasıyla düştü. Ayrıca Başkan, “Fed, zaman içinde çok yüksek düzeyde uyumlu bir politikadan önemli ölçüde daha az uyumlu bir politikaya, zamanla uyumlu olmayan bir politikaya geçecektir” dedi.

Ancak piyasalarda çalkantıya neden olan tek şey bu değildi. Rusya’nın merkez bankası da sektördeki kripto para birimlerine yönelik kapsamlı bir yasaktan yana çıktı. Ancak Vladimir Putin, Bitcoin madenciliğinin Rusya’ya rekabet avantajı sağlayabileceğini ve zaten iyi konumlanmış olduklarını söyledi. Bundan kısa bir süre sonra, ülkenin Maliye Bakanlığı , endüstriyi tamamen yasaklamak yerine düzenlemeyi önerdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap