Bitcoin’in 20 Bin Dolara Düşmesine Yol Açabilecek 2 Endişe Verici Durum!

Bitcoin’in 20 Bin Dolara Düşmesine Yol Açabilecek 2 Endişe Verici Durum!

Kripto piyasası, uzun süredir devam eden bir ayı piyasası yaşıyor ve 2021’in sonlarında tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydettiğinden bu yana %70’ten fazla düştü. Bununla birlikte, son fiyat hareketi, Bitcoin’in kaydedilen mevcut dipten bu yana %35’in üzerinde sıçradığını gördü.

Teknik Analiz

Günlük Grafik

Birincil kripto para birimi, 19 bin dolarlık önemli destek seviyesini geçemedikten ve içeride konsolide edildikten sonra bir devam düzeltmesi düşüş bayrağı paterni oluşturmuştu.

Ancak alt sınır fiyatı destekleyerek üst trend çizgisine doğru başka bir mini ralliye yol açtı. BTC daha sonra 50 günlük hareketli ortalamanın (~21,3 bin dolar) üzerine başarıyla çıktı ve bir geri çekilmeyi tamamladı.

İleriye baktığımızda, 100 günlük hareketli ortalama (şu anda 27 bin dolarda) ve bayrağın üst sınırı, muhtemelen Bitcoin fiyatı için bir sonraki büyük direnç seviyeleri olacak.

Fiyat belirtilen alanları aşmayı başarırsa, başka bir yükseliş ayağı bekleniyor. Buna karşılık, fiyat bayrağın üst trend çizgisini kıramazsa, piyasa döngüsünün kapitülasyon aşamasını tamamlamak için son aşağı hareket olabilirken dik bir düşüş eğilimi beklenecektir.

bitcoin

4 Saatlik Grafik

Bitcoin birkaç hafta önce bir kama paterni oluşturdu, bu da 19 bin dolar seviyesinin mükemmel bir destek görevi görmesi ve kamanın kırılmasıyla sonuçlanan yeni bir yükseliş rallisi başlatmasıyla sonuçlandı. Ardından, gördüğümüz son ralliyi taşıyan yukarı yönlü bir kırılma gördük. BTC şimdi önceki yükselişiyle karşı karşıya.

Mevcut 24 bin dolarlık seviye kırılmazsa, Bitcoin’in 4 saatlik zaman çizelgesi tablosunda net bir çift tepe fiyat hareket paterni (düşüş eğilimi gösteren bir modeldir) tanımlanabilir. Ek olarak, RSI göstergesi ile fiyat arasında belirgin bir düşüş eğilimi var ve bu da Bitcoin’in son hareketlerine karşı şansı artırıyor.

Çift tepe modeli ve RSI göstergesi ile fiyat arasındaki farklılık göz önüne alındığında, Bitcoin desteği 20 bin doların altında bile daha düşük seviyelerde yeniden test edecek gibi görünüyor. 19 bin dolarlık kritik destek seviyesi fiyatı tutamazsa, Bitcoin’in bir sonraki hedefi 16 bin dolar işareti olacak.

bitcoin

Zincir Üstü Analiz: NUPL

Mevcut eğilimleri belirlemek için piyasa katılımcılarının genel hislerini incelemek faydalı olacaktır. Yükseliş döngüsü, kilit oyuncular varlıklarını satmaya başladıklarında ve kar elde ettiklerinde “dağıtım aşamasına” ulaştıklarında sıklıkla sona erer.

Aksine, büyük oyuncular zayıf eller tarafından satılan madeni paraları indirimli fiyatlarla satın almaya başladıklarında “birikim aşamasına” girdiklerinde genellikle düşüş döngüsü sona erer.

Bitcoin’in fiyatının Covid çöküşünden bu yana ilk kez 20 bin doların altına keskin bir şekilde düşmesi nedeniyle, gösterge mavi bölgeye düştü (= -0.09).

Bu önlem mavi alana geçtiğinde, piyasa daha önce önemli ölçüde teslim olmuştu ve bu da yeni bir yükseliş rallisine yol açmıştı. Bununla birlikte, Bitcoin’in 24 bin dolarlık işarete doğru son yükselişini takiben, NUPL göstergesi yükseldi ve Yeşil alana girdi.

bitcoin

Önlem, mavi bölgeye daldıktan sonra yeşil bölgeye her geçişinde önemli bir yükseliş döngüsü başlattı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında