Bitcoin’i (BTC) Bir Başka Fiyat Hareketliliği mi Bekliyor?

Bitcoin’i (BTC) Bir Başka Fiyat Hareketliliği mi Bekliyor?

Bitcoin’in fiyatındaki artış, piyasa katılımcılarına önemli bir kâr fırsatı sunarak toplamda 537 milyon dolarlık gelir elde etmelerine olanak sağladı. Ancak, BTC’nin RSI’si aşırı alım bölgesinde bulunduğundan dolayı bu durum bazı endişelere neden olabilir. Geçen hafta Bitcoin’in fiyatı yükseliş eğilimi gösterdi ve tekrar 30.000 doların üzerine çıktı. Uzun bir süredir nispeten istikrarlı olan fiyat hareketi, yatırımcılara gelecekte daha iyi günlerin olabileceği umudunu verdi. Ancak, geçmişe dayanarak, piyasalar her zaman beklenmedik şekillerde değişebilir.

Bitcoin Sonunda 30.000 Dolarlık Noktayı Geri Aldı

Birkaç haftalık bekleyişin ardından, BTC sonunda umut verici bir artış kaydederek yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başardı. CoinMarketCap’e göre, BTC’nin fiyatı son yedi günde %18’den fazla bir artış gösterdi ve şu anda 30.750 dolar seviyesinden işlem görüyor. Piyasa değeri ise 587 milyar doları aşarak rekor bir seviyeye ulaştı.

Glassnode’dan yapılan bir tweet’e göre, Bitcoin’in 30.000 doların üzerindeki son çıkışı, borsalara gönderilen kârda bir artışa neden oldu ve 62.8 milyon dolarlık karlı bir giriş kaydedildi. Ancak, son 24 saat içinde fiyatında marjinal bir artış görülmekle birlikte, BTC’nin kazançları şu an için duraklama göstermektedir.

Bu Soruna Neden Olabilir

Glassnode’un başka bir tweet’ine göre, Bitcoin fiyatındaki son artışın ardından piyasa katılımcıları önemli bir kâr elde etti ve bu, geçen yılki en büyük ikinci kâr elde etme olayı olarak kaydedildi. Bu artışın ardından grafikler incelendiğinde, benzer durumlarda genellikle Bitcoin fiyatında bir düşüşün yaşandığı görülmektedir.

bitcoin
bitcoin'i (btc) bir başka fiyat hareketliliği mi bekliyor? 4

BTC’nin günlük grafiği incelendiğinde, madeni para için bir düşüş nedeni belirtilmedi. Örneğin, Üstel Hareketli Ortalama (EMA) Şeridi, 20 günlük EMA’nın 55 günlük EMA’yı aşarak yukarı yönlü bir geçiş gösterdi. Bu, yükseliş eğiliminin güçlendiğini gösteren olumlu bir işarettir.

MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama/Diverjans) göstergesinin bulguları da EMA Şeridi’nin verilerini tamamladı ve açık bir yükseliş avantajının olduğunu gösterdi. Ek olarak, BTC’nin Chaikin Money Flow’u (CMF), bir düşüşten sonra yeniden yükseliş eğilimi göstererek artış kaydetti.

Bu göstergeler, BTC’nin mevcut durumda yükseliş eğiliminde olduğunu ve düşüş için önemli bir neden olmadığını göstermektedir. Ancak, finansal piyasalar her zaman tahmin edilemez olabilir, bu nedenle yatırımcılar riskleri dikkate almalı ve dikkatli olmalıdır.

bitcoin
bitcoin'i (btc) bir başka fiyat hareketliliği mi bekliyor? 5

Bu Yüzden Dikkatli Olunması Tavsiye Edilir

Piyasa göstergeleri yükseliş sinyalleri verse de, Bitcoin’in zincir üstü ölçümleri farklı bir hikaye anlatıyor. CryptoQuant verilerine göre, BTC’nin Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı alım bölgesinde bulunuyordu. Bu durum, satış baskısını artırabilecek ve yakın gelecekte bir fiyat düzeltmesine yol açabilecek bir gösterge olarak değerlendirilebilir.

BTC’nin borsalardaki net mevduatı son yedi güne göre yüksek seyrediyordu, bu da satış baskısının zaten arttığını göstermektedir. Bunun ötesinde, BTC’nin korku ve açgözlülük endeksi 65 puanla birlikte düşüş sinyali veren bir seviyede bulunuyordu.

bitcoin

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.