Bitcoin ve Ethereum Son Düşüşün Ardından Neden Yükseldi?

Bitcoin ve Ethereum Son Düşüşün Ardından Neden Yükseldi?

Kripto para piyasası, son zamanlarda kripto dostu bankalar olan Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın banka tazminatlarıyla karşı karşıya kalmaları nedeniyle büyük bir kriz yaşamaktadır. Bu bankaların para çekme işlemleriyle ilgili yaşanan sıkıntılar, müşterilerin “banka kaçışı”na yol açmıştır ve bu da stablecoin’lerin ABD dolarına olan bağımlılığını artırmıştır. Özellikle Circle’ın USDC’si gibi birçok stabilcoin, diğer stabilcoinler ve kripto para birimleri üzerinde sistemik bir etki yaratmaya başlamıştır.

Piyasa Krizine Rağmen Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Şu anda Bitcoin fiyatı, Coinbase borsasında işlem gören birimler için 300 dolar primle işlem gördüğü için yükseliş trendinde seyrediyor. Bu durum, Coinbase Premium Endeksi’nin son 26 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu. Coinbase Premium, Coinbase Pro’da işlem gören Bitcoin fiyatı ile Binance borsasında işlem gören Bitcoin fiyatı arasındaki yüzde farkı ifade eder. Genellikle, daha yüksek prim değerleri, ABD’deki yatırımcıların Coinbase borsasında Bitcoin satın aldığını gösterir.

bitcoin
bitcoin ve ethereum son düşüşün ardından neden yükseldi? 3

Circle’ın Silicon Valley Bank’a yatırım yaparak 3,3 milyar dolarlık devasa USDC istikrarlı parası ve diğer istikrarlı paraların USDC’ye olan bağımlılığı, Bitcoin fiyatında önemli bir dengesizliğe neden olmuştur. Yatırımcılar USDC’den uzaklaştıkça, Coinbase’deki BTC primi büyük ölçüde arttı, çünkü sipariş defterleri USD ve USDC’yi birleştirdi. Bitcoin primi, sürekli olarak büyük miktarda negatif fonlama anlamına gelir. Uzmanlar, insanların sadece kısa bir sıkışıklık olduğunu düşündüklerine inanıyor, ancak veriler aksini gösteriyor.

Bitcoin fiyatı, son 24 saatte %3’ün üzerinde artarak 20.426 dolardan işlem görüyor. BTC fiyatı için 24 saatlik düşük ve yüksek sırasıyla 19.628 dolar ve 20.792 dolar olarak kaydedildi.

Ethereum Fiyatı Neden Yükseliyor?

Kripto piyasasının bankalarla olan bağlantıları azaldıkça, Ethereum fiyatı artarken gaz ücretleri de yükselmeye devam ediyor. Etherscan verilerine göre, daha önce 32-40 gwei seviyelerinde olan medyan gaz ücretleri, bugün ortalama olarak 300 gwei’nin üzerine çıkmış durumda.

Uniswap, USD Coin ve 1inch, yatırımcıların USDC paralarını Ethereum’a dönüştürdüğünü gösteren Ethereum için en yüksek gaz tüketen uygulamalar arasında yer alıyor.

ethereum
bitcoin ve ethereum son düşüşün ardından neden yükseldi? 4

Anlık verilere göre, Ethereum fiyatı son 24 saatte yaklaşık %5 oranında artarak 1.463 dolardan işlem görüyor. Ethereum fiyatı için 24 saatlik düşük ve yüksek seviyeleri sırasıyla 1.378 dolar ve 1.481 dolar olarak kaydedilmiştir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.