İşte Bitcoin ve Ethereum Fiyatının Düşmesinin Başlıca Nedenleri!

İşte Bitcoin ve Ethereum Fiyatının Düşmesinin Başlıca Nedenleri!

31 Mayıs tarihinde, Asya saatlerinde kripto piyasası ani bir düşüş yaşadı ve daha önce elde edilen kazançları geri verdi. Küresel kripto piyasasının değeri %1,37 oranında azalarak 1,14 trilyon dolara geriledi. Önde gelen kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum da her biri %2 değer kaybetti.

Bu durum beklenen bir gelişmeydi, çünkü Bitcoin fiyatının bu yılın ilk kez ayı piyasasıyla %8 daha düşük bir seviyede kapanması nedeniyle yatırımcılar varlıklarını elden çıkarmaya başladılar. Bitcoin fiyatı bu yıl %85 oranında artış gösterdi, ancak Nisan ortasından itibaren rallisi zayıflamaya başladı ve hatta 200 günlük hareketli ortalama (200-WMA) seviyesinin altına düştü.

bitcoin
i̇şte bitcoin ve ethereum fiyatının düşmesinin başlıca nedenleri! 4

Ethereum, Bitcoin’in aksine güçlü bir performans sergilese de, haftalar boyunca dar bir aralıkta sıkışması ve borç tavanı anlaşması nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Balinalar ve kurumsal yatırımcılar, Bitcoin ve Ethereum’da yükseliş bekliyor olsa da, borç tavanı anlaşması ABD Hazine Bakanlığı’nı ABD doları likiditesini artırmak amacıyla T-bonosu ihracına zorlayacağı için kısa vadeli bir düşüş beklenebilir.

İşte Bitcoin ve Ethereum Fiyatının Keskin Düşüşünün Nedeni

BTC fiyatı, likiditenin düşük olduğu uzun bir hafta sonu sürecinde kısa süreli bir daralmanın ardından şu anda önemli bir direnç bölgesinin altında işlem görüyor. CME açığını kapatmak amacıyla bazı uzun pozisyonların tasfiye edildiği için Bitcoin’in Açık Faizi 8,5 milyara düştü. Bununla birlikte, BTC fiyatlarının hala yükselme potansiyeli bulunmaktadır.

bitcoin
i̇şte bitcoin ve ethereum fiyatının düşmesinin başlıca nedenleri! 5


Son 24 saat içinde, 80 milyon doların üzerinde kripto para tasfiyesi gerçekleşti, bunun 25 milyon doları Bitcoin ve 14 milyon doları diğer kripto para birimleri için yapıldı. Tasfiye miktarı hala düşük olsa da, Japonya ve Çin’deki fabrika verileri gibi makro faktörlerin düşmesiyle birlikte gerçekleşti.

Japonya Merkez Bankası’nın güvercin tavrının değişmesi, Asya saatlerinde kripto piyasasının düşmesine neden oldu. Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, 31 Mayıs’ta ülke üzerinde yüksek enflasyonun etkisinin olduğunu belirterek sıkılaştırma uyarısında bulundu. Bu gelişme küresel hisse senedi piyasasının düşmesine ve Avrupa ve ABD piyasalarının daha düşük bir açılış beklentisine neden oldu.

bitcoin
i̇şte bitcoin ve ethereum fiyatının düşmesinin başlıca nedenleri! 6

BTC fiyatı, eğer 200 günlük hareketli ortalama (200-WMA) seviyesinin altına düşerse, bu bir dönüm noktası olabilir. Bu durumda Ethereum fiyatının da 1800 doların altına düşmesi ve diğer altcoinlerin de onu takip etmesi beklenir. Şu anda BTC fiyatı yaklaşık olarak 27,000 dolar civarında işlem görüyor ve ETH fiyatı ise 1850 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD saatlerindeki kripto piyasası hareketleri, piyasada hissedilen duyguyu doğrulama konusunda önemli bir rol oynayabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.