Kripto Haberleri: Bu Hafta Bitcoin ve Ethereum Fiyatını Etkileyebilecek Önemli Olaylar!

Kripto Haberleri: Bu Hafta Bitcoin ve Ethereum Fiyatını Etkileyebilecek Önemli Olaylar!

Kripto pazarı, BlackRock iShares spot Bitcoin ETF’sinin ABD SEC ile başvurusunu yapmasının ardından bir miktar olumlu bir atmosfer hissetti ve Binance ve Coinbase gibi kripto borsaları, ABD SEC davalarının yarattığı korkuyu azalttı. En büyük iki kripto varlık olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesine rağmen, bu yılın sonlarında artış sinyalleri vermesi sayesinde düşüş trendinden kurtuldu.

bitcoin
kripto haberleri: bu hafta bitcoin ve ethereum fiyatını etkileyebilecek önemli olaylar! 2

Bitcoin ve Ethereum Fiyatını Etkileyecek Önemli Olaylar

Bu hafta önemli kripto haberleri ve olayları öncesinde, yatırımcılar temkinli bir tutum sergilerken, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında bir düşüş yaşandı. ABD Hazine Bakanlığı’nın yeni T-bono ihracının devam ettiği bir süreçte, ABD hazine tahvil getirileri yükselmeye devam etti. Bu arada, ABD Doları Endeksi (DXY), 102,50 seviyesinin altına düşerek, ABD Merkez Bankası’nın “şahin” tutumu sonrasında doların zayıf seyrini sürdürdü. Bitcoin fiyatı genellikle ABD hazine getirileri ve ABD doları karşısında hareket eder.

Yatırımcılar, ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde ve Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı açıklamalardan gelecek aylarda para politikası konusunda yeni bir rehberlik beklemektedir. ABD Kongresi’nde ifade verecek olan Fed yetkilileri arasında Lisa Cook ve Philip N. Jefferson da bulunmaktadır. Ayrıca, James Bullard, John Williams ve Raphael Bostic gibi altı Fed yetkilisi bu hafta konuşmalar yapmayı planlamaktadır.

Diğer yandan, İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranı kararını açıklayacak ve enflasyonu düşürmek amacıyla faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması beklenmektedir. Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ve daha fazla sıkılaştırma sinyali vermesinin ardından yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin gelecekteki yönlendirmelerini sabırsızlıkla beklemektedir.

Yatırımcıların bu haftaki görünümünü etkileyebilecek bir diğer faktör, birkaç ülkenin açıkladığı enflasyon verileri ve Çin Merkez Bankası’nın faaliyetleri geri getirmek için teşvik ve diğer önlemler almasıdır.

Bitcoin’in fiyatı %0,50 düşüşle 26.404 dolar seviyesine geriledi, son 24 saatte en düşük seviye 26.312 dolar ve en yüksek seviye ise 26.675 dolar olarak kaydedildi. Öte yandan, Ethereum’un fiyatı şu anda son 24 saatte %0,5 düşüşle 1.724 dolardan işlem görüyor. Kripto fiyatları genellikle piyasada belirsizlik hakimken genellikle yatay bir seyir izlemektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.