Bitcoin, Powell’in Faiz Artırımı Önerisi Ardından 22 Bin Doların Altına Düştü!

Bitcoin, Powell’in Faiz Artırımı Önerisi Ardından 22 Bin Doların Altına Düştü!

Bitcoin birkaç gün boyunca hareketsiz kaldıktan sonra sonunda bir hamle yaptı.

Fed Başkanı Jerome Powell, durumun böyle sert önlemler gerektirmesi durumunda faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını söyledi.

Buna tepki olarak, Bitcoin hızla yaklaşık 400 $ düşüş yaşadı.

Son birkaç gündür özellikle kripto para piyasaları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaklaşmakta olan parasal planlar hakkında Kongre’ye verdiği ifadeye odaklandı ve piyasaların sakinleşmesine neden oldu. Powell, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Fed’in faiz oranlarını önceden tahmin edilenden daha fazla artıracağını öne sürdü. Bu, çoğu uzmanın öngördüğünün aksine, Fed’in faiz oranlarını %6’nın üzerine çıkarmayacağı yönündeki genel varsayıma karşı bir duruş sergiledi.

Fed Başkanı Powell’ın Kongre’deki ifadesi, özellikle kripto piyasası dahil olmak üzere finansal piyasaların son birkaç gündür sakinleşmesine neden oldu. Powell, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yaptığı konuşmada, kuruluşun kilit faiz oranlarını önceden tahmin edilenden daha fazla artırabileceğini söyledi. Bu, çoğu uzmanın beklediğinin aksine, Fed’in faiz oranlarını %6’nın üzerine çıkarmayacağı yönündeki genel varsayıma karşı çıkıyor. Powell, “Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen daha önce tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor” dedi.

Fed Başkanı’nın açıklamaları, kripto piyasasındaki durgunluğu kırdı. Daha önce rapor edildiği gibi, Bitcoin 22.400 dolar civarında konsolide olmuş ve birkaç gündür önemli bir hareket göstermemişti. Ancak Powell’ın uyarısından kısa bir süre sonra, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 400 dolar düştü ve 22.000 doların altına inerek üç haftanın en düşük seviyesini işaretledi.

bitcoin
bitcoin, powell'in faiz artırımı önerisi ardından 22 bin doların altına düştü! 2

ABD’de bu hafta, Powell’ın açıklamalarının yanı sıra, beklentileri artıran birkaç önemli etkinlik daha var. Salı günü, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’de yapacağı bir konuşma var ve bu konuşmanın ekonomiye ve finansal piyasalara etkisi büyük olabilir. Ayrıca, Perşembe günü ABD’de ilk çeyrek GDP rakamları açıklanacak ve bu da piyasaların hareketine neden olabilir. Bu nedenle, önümüzdeki günlerde fiyat dalgalanmalarına hazır olmakta fayda var.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.