Bitcoin Mucidi Kimdir?

Bitcoin Mucidi Kimdir?
0

Bitcoin aslında nereden geldi? Bir Bitcoin mucidi var mıydı? Grup muydu? Bitcoin’in mucidi hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. Büyük mucitler genellikle tanınmış tarihi şahsiyetler haline gelir. Bitcoin ile durum farklıdır: Anonim ve online kişilik olan Satoshi Nakamoto, etkili teknolojiyi geliştirdi, ancak kısa bir süre sonra olay yerinden tamamen kayboldu.

Satoshi Nakamoto’nun Ortadan Kaybolması

2008’de iki şey oldu: Dünya bir mali krizle sarsıldı ve Satoshi Nakamoto adlı bir kişi ” Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi ” başlıklı bir beyaz kağıt yayınladı. Bildiğimiz kadarıyla, serbest bırakıldığında havai fişek yoktu. Deprem hissedilmedi. Merkür geri harekette değildi. Evet, teknik inceleme oldukça hafif bir yanıt aldı. Bir yıl sonra Satoshi, Bitcoin için kaynak kodunu yayınladı ve Bitcoin’in geleneksel finansı yeniden tanımlayacağı bir dizi olayı başlattı. Ancak daha sonra, yalnızca iki kısa aktif yıldan sonra, Bitcoin mucidi bir e-postada “ başka şeylere yöneldiğini ” yazdı. Ve bu, bugüne kadar ondan duyduğumuz son şeydi.

bitcoin
Satoshi Nakamoto

Nakamoto hakkında çok az şey biliniyor. Yalnızca çevrimiçi iletişim kuruyor, çoğunlukla teknik soruları e-postayla gönderiyordu. Bitcoin mucidine yönelik tek kişisel referans, P2P Foundation web sitesindeki profilinden geliyor. Orada 45 yaşında bir Japon olduğu yazıyor. Ama bu bilgi inandırıcı gelmiyor. Birincisi, Satoshi’nin İngilizcesi kusursuzdu. Dahası, İngiliz yazım ve kelime dağarcığının kullanımına yönelik güçlü bir önyargıyı ortaya çıkardı. “Düz”, “matematik”, “renk” kelimelerini ve hatta “çok zor” gibi tipik İngiliz ifadelerini kullandı. Öte yandan, ilk Bitcoin bloğunun koduna bir İngiliz gazetesi manşeti yerleştirdi: “The Times 03 / Ocak / 2009 Şansölye bankalar için ikinci kurtarmanın eşiğinde”. Bu tokatlama, yalnızca ana akım bankacılık konusundaki şüpheciliğini değil, aynı zamanda Birleşik Krallık hükümetinin faaliyetlerine ilişkin farkındalığını da ortaya koyuyor. Stefan Thomas adlı bir İsviçreli yazılım mühendisi de Bitcoin mucidinin Japon kimliği konusunda şüpheleri vardı. 

Thomas, Satoshi’nin tüm bitcoin forum gönderileri için zaman damgası verilerini topladı ve Greenwich Saati ile sabah 5 ile 11 arasında neredeyse hiçbirinin oluşturulmadığını buldu. Bu model hafta sonlarında da görülebildiği için Thomas, Nakamoto’nun bu süre zarfında muhtemelen uyuduğunu öne sürdü. Bu da Japonya saatiyle 14.00 ile 20:00 arasında düzenli olarak uyuduğu anlamına geliyor. Tabii ki Bitcoin mucidinin kendi programına göre yaşayan bir gece kuşu olduğu da göz ardı edilemez. Zaman damgalarının analizi kesinlikle onun kim olduğu ve nerede yaşadığı gizemine katkıda bulunuyor.

Peki, BTC’nin Mucidi Kim?

Kısa cevap: kimse bilmiyor. Satoshi’nin çevrimiçi etkileşimlerinin dijital ayak izini inceleyen güçlü analitik araçlarla bile, hiçbir zaman kesin kanıt bulunamadı. Buna rağmen gazeteciler, akademisyenler ve kanun koyucular Bitcoin’in arkasındaki efsanevi adamı bulmaya çalışıyorlar. Son on yılda, belirli isimler ortaya atıldı bu isimlerden bazıları:

Hal Finney

Hal Finney, dijital çağın temel ilkeleri için savaşan önde gelen bir cypherpunk’tı: mahremiyet, özgürlük, ademi merkeziyetçilik ve finansal özerklik. Aynı zamanda bir Bitcoin işleminin ilk alıcısıydı. Finney, Nakamoto’nun teknik incelemesinin gerçek potansiyelini hemen gördü. İlk madeni paraları çıkarmayı teklif etti ve Nakamoto’dan ilk bitcoin test işlemini aldı. Erken, Finney Satoshi, BitcoinTalk’taki tartışmalarda Bitcoin kodunun değiştirilmesine yardımcı oldu. Ancak Finney’nin Satoshi ile olan bağlantıları, sadece bir bitcoin çılgınlığı olmaktan öteye gidiyor. Danışmanlık şirketi Juola & Associates tarafından yapılan bir analize ve Satoshi’nin iletişiminin stilometrik analizine göre, Finney’nin dili kullanımının Bitcoin’in mucidininkine benzer olduğu bulundu. Ancak: Finney her zaman Bitcoin mucidi olduğunu reddetti ve 2014’te ALS’den öldü. Finney’nin Nakamoto hakkındaki tüm sırları artık onunla birlikte gömülüdür.

bitcoin
Bitcoin Mucidi Kimdir? 3

Dorian Satoshi Nakamoto

2014 yılında Newsweek dergisi, Bitcoin’in mucidi olarak Dorian Nakamoto adında bir Japon-Amerikalı adamı ortaya çıkardı. Bir makale, liberal eğilimlerinin, Japon soyunun ve ikamet adresinin (Hal Finney’den sadece iki blok ötedeydi) Bitcoin’in mucidi olduğunu öne sürdüğünü iddia etti. Ancak başından beri bu Nakamoto, Bitcoin’i icat ettiğini inkar etti. Öyle olsa bile, bugün Satoshi’nin gerçek kimliğini tartışırken imajı hala kullanılıyor.

Nick Szabo

Nick Szabo, 2008 Bit Gold projesi zaten Bitcoin’in temel özelliklerinin çoğunu içeren bir bilgisayar mühendisidir. İşte bu yüzden uzun süredir Szabo’nun para biriminin mucidi olduğundan şüpheleniliyor. Erken bir Bitcoin başlangıcındaki meslektaşları, onun bilgisine hayran kaldı ve en azından Bitcoin’in temel gelişiminde yer aldığından şüphelendi. Szabo, aynı zamanda, Bitcoin’in mucidi olduğunu öne süren bir dilbilimsel analizin konusuydu. Dilsel kanıtlara ve ilgili iş deneyimi ve uzmanlığında dikkate değer bir örtüşmeye rağmen, Szabo sürekli olarak Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu reddediyor.

Craig Wright

Craig Wright, tüm potansiyel satoshilerin en meydan okuyanıdır. Gelen 2016, Wright, talep edilen Bitcoin buluş için. O zamandan beri medyanın büyük ilgisini çekti. Wright söylentileri, iddiasından önce bile ortalıkta dolaşıyordu. Bir 2015 Kablolu makale o Nakamoto olduğuna işaret ediyor. Şüpheler, Wright’ın blogunda yer alan bir kripto para birimi makalesinden kaynaklandı ve avukatlara ve vergi yetkililerine Wright’ın “Bitcoin’in arkasında” olduğunu kabul ettiği e-postalar sızdırdı. Wright’ın başarısızlığı, Bitcoin’i Genesis bloğundan çıkarmak için kullanılabilecek anahtarlara erişimi olduğunu iddia etmekti. 

Genesis bloğu, Nakamoto tarafından çıkarılan ve ondan başka kimsenin erişemediği ilk bloktur. Bugüne kadar Wright, Genesis Block sözünü asla yerine getirmedi ve Nakamoto’nun kimliği doğrulanmadı.
Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışma, gerçekler ve hayali kurgu arasında gidip gelmeye devam edecek. Ancak kesin olan bir şey var: Bitcoin, gizemli yaratıcısından bağımsız olarak ileriye doğru ilerleyen bir güç geliştirdi. Nakamoto’nun tanımlanıp tanımlanmaması önemli değil… Bitcoin yarının finans dünyasını şekillendirmeye devam edecek.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap