Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi, 2 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi, 2 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Kısa bir süre öncesine kadar, endeks açgözlü bir görünüm sergiliyordu, ancak şimdi durum değişti.

Kripto para birimi endüstrisi geçtiğimiz yıl, birçok iç şirketin ve projenin patlayarak fiyatların düşmesine, sayısız iflas başvurusuna ve beklenenin aksine birçok yatırımcı kaybına neden olarak kendi başarısızlıklarını yaşadı.

Bu yıl olumlu bir başlangıç ​​yaptı, ancak kripto para birimleri bir kez daha ciddi bir darbe aldı ancak bu sefer sebep, dışarıdan gelen oyunculardı.

Tüm bunlar, Bitcoin ve birçok altcoinin performansına zarar vererek genel duyguda bir değişiklik yarattı.

Bitcoin Bankacılık Sorunları Nedeniyle Kapandı

2023’ün ilk birkaç haftasında, BTC sonunda 17.000 dolar seviyesini aşarak mini bir boğa koşusuna yol açtı ve varlık Şubat ayında 25.000 dolara kadar yükseldi. Fakat bu zaman diliminde neredeyse %50 artış yaşandıktan ve birkaç ayın en yüksek seviyesine ulaşıldıktan sonra, popüler Korku ve Açgözlülük Endeksi, “korku” ve “aşırı korku” seviyelerinden açgözlülük seviyesine yükseldi.

Birçok endüstri uzmanı ayı piyasasının nihayet sona erdiğini ve BTC’nin yeni zirveler çizmeye geri dönebileceğini öne sürdü. Ancak, Bitcoin pozitif gidişatını ikiye katlayamadı. Tam tersine, varlık 22.000 dolara düşmeden önce durdu.

ABD hükümetinin Coinbase’deki Silkroad BTC’sine el koyması ve olası faiz artışları gibi nedenlerle daha fazla fiyat düşüşü beklenirken, beklenmedik bir sorun ortaya çıktı. Büyük bir ticari banka olan Silicon Valley Bank (SVB), ek sermaye artıramadığı için Cuma günü çöktü.

Bu olay, geleneksel finans dünyasından devlerin bile Terra ekosistemi gibi kolay ve şiddetli bir şekilde patlayabileceğini gösterdi. İlk başta, bu durumun birincil kripto para birimi için faydalı olabileceği düşünülebilir, çünkü BTC, tarihteki en büyük ABD bankacılığı çöküşünün ardından bir alternatif olarak ortaya çıktı. Ancak, bazı kripto firmalarının SVB’nin çöküşünden etkilendiği ortaya çıktı.

Bu firmalardan biri, USDC’nin arkasındaki endüstri devi Circle’dır. SVB’de en az 3,3 milyar dolar tuttuğu bildirilen Circle, haberlerin ardından USDC’nin dolar paritesini kaybetti ve 0,9 dolara kadar düştü. Bu durum, kripto para birimi endüstrisinde bir kez daha belirsizliği ve dalgalanmayı vurguladı.

Korkuya Geri Dönüş

Son günlerde yaşanan gelişmelerin etkisiyle Bitcoin fiyatlarındaki düşüş, piyasadaki genel duygu üzerinde de yansımasını gösterdi. Korku ve Açgözlülük Endeksi, sosyal medya yorumları, anketler ve benzeri faktörleri dikkate alan bir metrik olarak, korku durumu olan 33’e düştü. Bu, Şubat ayındaki 55’in üzerindeki açgözlü duygudan oldukça farklı bir durum sergiliyor. Geçtiğimiz haftalarda ise tarafsızlık seviyesinde olan endeks, son yaşanan gelişmelerle birlikte tekrar korku durumuna geriledi. Dün Bitcoin fiyatlarının 19.500 dolara kadar düşmesi, son iki ayın en düşük seviyesini işaret etti.

bitcoin
bitcoin'in korku ve açgözlülük endeksi, 2 ayın en düşük seviyesine geriledi! 2

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.