Bitcoin İçin Farklı Bir ATH Türü ve Neden Önemli Olabilir?

Bitcoin İçin Farklı Bir ATH Türü ve Neden Önemli Olabilir?
0

Bitcoin ağı, hash oranının saniyede 248.11 milyon terahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından bu hafta manşetlere taşındı. Ancak, 14 Şubat’ta hafif bir düşüş fark edildi. Buna rağmen, ağda hızlandırılmış güvenliğe yönelik devam eden bir eğilim için güçlü bir destek vardı.

bitcoin
bitcoin i̇çin farklı bir ath türü ve neden önemli olabilir? 4

Katkıda bulunan madencilik havuzlarına daha derin bir bakış, Foundry havuzunun bir süredir hashrate hakim olduğunu gösteriyor. Hatta geçen yıl Aralık ayında en iyi Bitcoin madencilik havuzu oldu. İlginç bir şekilde, yazı yazılırken ağın toplam hash gücünün %17,58’ine katkıda bulundu; geçen yıl haziran ayında faaliyete geçmişti.

bitcoin
bitcoin i̇çin farklı bir ath türü ve neden önemli olabilir? 5

Foundry’nin başlangıcı, geçen yıl Mayıs ayında Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik kapsamlı yasağına kadar uzanabilir. Madenciliğin ülkedeki yoğunlaşması nedeniyle etkileri geniş kapsamlıydı. En büyük sonuçlarından biri, madencilik gücünün ABD’ye kaymasıydı. Foundry gibi şirketler, mağazalarını ülkenin kırsal kesimlerinde, çoğunlukla Georgia ve Texas gibi eyaletlerde kurdular.

Diğer şirketler de Foundry’nin Çin’in kayıplarını karşılama modelini izledi. Böylece, Valkyrie’nin yeni BTC madenciliği ETF’sinde varlık haline gelecek kadar kar elde etmek. Uzaydaki pek çok firmanın ellerini sektörden uzak tutamamasına şaşmamalı. Örneğin, Bitfinex ve Tether geçtiğimiz günlerde kendi madencilik yatırımlarını duyurdular.

Madencilik çılgınlığı, birçoğu madencilik endüstrisini eyaletlerinde dükkan açmaya açıkça davet eden politikacılardan gelen olumlu bir baskıyla da desteklendi. Kapsayıcı mevzuat da bu değişime benzer şekilde eşlik etti ve Hazine Bakanlığı yakın zamanda kripto madencilerinin vergi raporlama yükümlülüklerine tabi olmadığını iddia etti. Kentucky ve Wyoming gibi eyaletler, kârlı endüstriyi bölgelerine çekmek için madencilere şimdiden vergi imtiyazları sunuyor.

Aslında sadece 2021 yılında toplam 33 eyalet kripto para altyapılarını destekleyen yasaları kabul ederken, 17 eyalet yeni yasa çıkardı. ABD’nin madencilik altyapısı yeterince büyüdü. Rusya da bunu not aldı. Yakında sektörü çevreleyen olumlu düzenlemeler bekleniyor.

Bununla birlikte, bu büyüme hamlesi, aksine Ekim 2021’de yeni bir zirveye dokunduğundan bu yana aylık gelirlerinin önemli ölçüde düştüğünü gören madenciler için iyi tercüme edilmedi. Bu, BTC’nin fiyatının yeni ATH’lerine ulaştığı sıralardaydı.

bitcoin
bitcoin i̇çin farklı bir ath türü ve neden önemli olabilir? 6

Ayarlanmış zincir hacmindeki düşüş ve ağa katılan yeni adresler, geçen yıl gerçekleşen blok yarılanmasıyla zaten harekete geçirilen bu eğilime daha fazla katkıda bulunmuş olabilir. Yarılanma nedeniyle madenci ödülleri daha da azaldıkça, ağdaki güvenliğin işlem ücreti aracılığıyla sağlanması bekleniyor.

Ancak, yıldırım ağı gibi ölçeklendirme çözümleri sayesinde bu da geçen yıl önemli ölçüde azaldı, kesin olarak %93,57 oranında azaldı. Sonuç olarak, madencilik gelirine katkısı da aynı anda azaldı ve madencinin gelirini daha da düşürdü. Özellikle, artan hash oranının yatırımcılara fayda sağlayıp sağlamayacağını incelemek zor. Bununla birlikte, bir şey tespit edilebilir, Bitcoin’in ATH hash oranının, ileriye dönük fiyatı üzerinde kesinlikle bir etkisi olacaktır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap