Bitcoin Forkları Nedir?

Bitcoin Forkları Nedir?
0

Bitcoin Forkları, bunlar Bitcoin blok zinciri için çok önemli anlar. Kulağa karmaşık mı geliyor? Makalemiz size bunu açıklıyor. Hayır, Bitcoin Forkları siber fork bıçak takımı değildir. Bir Bitcoin forkları, bir blok zincirini bölmek için kullanılan bir işlemdir.

Bitcoin finansal ekosisteminde, ağı bir topluluk yönetir. Topluluk, ağın nasıl işletileceği konusunda fikir birliği yoluyla karar verir. Bitcoin ile ilgili dikkat çekici olan şey, yazılımın açık kaynak kodlu olmasıdır . Doğru becerilere sahip herkes blok zincirini analiz edebilir ve daha verimli hale getirmek için iyileştirmeler önerebilir. Bu ademi merkeziyetçilik, herkesin işlerin nasıl gitmesi gerektiği konusunda kendi fikirlerine sahip olduğu bir kripto topluluğuna yol açar. Bu, bazen blok zincirlerinin bölünmesine neden olan temel anlaşmazlıklara yol açabilir ve bu, kripto para birimi dünyasında fork olarak bilinir. Ancak Forklar sadece insanlar tartıştığında olmaz. İşlemleri doğrulamaktan kripto para madenciliği ile ilgili sorunları çözmeye kadar blok zinciri Forklarının birçok nedeni vardır.

Bitcoin Forkları Nedir?

Bazen madencilik sırasında Bitcoin Forkları oluşur. Madencilik, doğrulanmış Bitcoin işlemlerinin “bloklarını” oluşturmak için karmaşık matematik problemlerini kırmak için güçlü bilgisayarlar kullanma sürecidir. Daha sonra blok zincirine eklenirler. Madenciler, blok zincirine her blok eklediklerinde Bitcoin tokenları ile ödüllendirilir. Her on dakikada bir madencilere yeni bloklar sunulur. Genellikle yalnızca bir madenci, blok oluşturmak için görevleri başarılı ve hızlı bir şekilde çözer ve böylece diğer madencilere üstün gelir. Ancak bazen iki madenci aynı anda bunu yapabilir . Bu durumda sadece daha uzun zinciri oluşturan blok hayatta kalacaktır. Daha kısa blok ağ tarafından “artık” bırakıldı ve bir Bitcoin forkları oluşturuldu.

Bitcoin Forkları, bir blok geçersiz bir işlem içerdiğinde de oluşturulur. Blok daha sonra ağ tarafından reddedilecek ve madenci Bitcoin ödülünü kaybedecek. Kripto para birimleri ve blok zinciri nispeten yeni teknolojilerdir. On yıldan kısa bir süre içinde her ikisi de niş hobi projelerinden çığır açan araçlara dönüştü. Olası uygulamalar çoğaldı ve giderek daha fazla insan teknolojileri kullanıyor. Bu artan kullanımın bir sonucu olarak, teknoloji giderek daha sık sınırlarına itiliyor ve daha güvenli ve daha verimli hale getirmek için toplum tarafından buna göre geliştiriliyor. Bu yükseltme ve blok zincirinin iyileştirilmesi genellikle fork gerektirir.

Bu arada: Forklar iki kategoriye ayrılır: Sert Forklar ve Yumuşak Forklar

bitcoin
bitcoin forkları nedir? 2

Sert Forklar Nelerdir?

Sert fork, önceki tüm bloklarla uyumlu olmayan bir blok zinciri protokolünde yapılan temel bir değişikliktir. Sert Forklar genellikle kripto topluluğu içindeki ideolojik veya teknolojik anlaşmazlıkların ürünüdür. Bir hard fork’tan sonra, eski yazılımın hala üzerinde çalıştığı düğümler geçersizdir. Fork tarafından oluşturulan yeni sürüme devam edebilmek için tüm düğümlerin yeni kurallara uyması gerekir.

Hard forklar çeşitli nedenlerle uygulanabilir. En ünlü Bitcoin hard forklarından biri, geliştiriciler Bitcoin blok zincirindeki blokları yeniden boyutlandırmaya karar verdiğinde gerçekleşti. Geliştiriciler bunun madencilik bloklarını daha hızlı hale getireceğini ve kullanıcı tabanının büyümesine yardımcı olacağını düşündü. Sonuç, ortak mirasına rağmen orijinal Bitcoin ile uyumsuz olan yeni bir kripto para birimi olan Bitcoin Cash oldu .
Ancak hard forklar her zaman anlaşmazlıktan doğmaz. Bazen yazılımın eski sürümlerinde ciddi güvenlik riskleri bulunur ve bazen geliştiriciler yeni özelliklerin eklenmesi gerektiğine karar verir. Bu gelişmeler genellikle fikir birliği ile kabul edilir ve her zaman kripto topluluğu içindeki bir bölünmenin sonucu değildir.

Yumuşak Forklar Nelerdir?

Sert Forklar yeni bir başlangıç ​​olarak görülebilirken, yumuşak Forklar daha çok mevcut blok zinciri yazılımının üzerinde bir “yama”dır. Yumuşak Forklar genellikle bir blok zinciri yükseltildiğinde gerçekleşir . Yumuşak Forklarla, tüm eski işlemler hala geçerli olarak kabul edilir. Yumuşak Forklar, ağdaki madencilerin çoğunluğunun, onu blok zincirinde uygulamak için yükseltmesini gerektirir. Eski kurallar hala takip edildiğinden ve kabul edildiğinden düğümlerin yükseltilmesi gerekmez.

Ana akım finans dünyası, değişen bir dünyayı kurallarına göre oynamaya zorlamak için tekrar tekrar dener. Ama: bu yüzden her zaman başarısız olur. Kripto para birimleri, DNA’larında modern dünyanın dinamiklerine sahiptir. Kripto para birimleri çeviktir ve onların en güçlü yanlarından biri de tam olarak bu uyarlanabilirliktir. Buna, tartışmayı teşvik etme, kullanıcılarının gereksinimlerini karşılamak için kendilerini sürekli güncelleme ve geliştirme yeteneklerini ekleyin ve kripto para birimlerinin hızla geleneksel finansal seçenekleri geride bıraktığını görüyoruz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap