Bitcoin, FOMC Tutanaklarının Açıklanmasından Önce Bir Boğa Tuzağından Geçiyor Olabilir!

Bitcoin, FOMC Tutanaklarının Açıklanmasından Önce Bir Boğa Tuzağından Geçiyor Olabilir!

Haziran 2023 tutanakları öncesi, finansal piyasalar ve kripto piyasası dalgalanmalar yaşamaktadır. Tüccarlar, yaklaşan 25 ve 26 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımı olasılığı konusunda uyarıda bulunabilecek bir duruş beklemektedir. Bu beklenti, Bitcoin fiyatının haftalık en düşük seviyelere yaklaşmasına neden olmuştur. Faiz artırımı, gelecekte piyasaları etkileyebilecek para politikası duruşuyla ilgili yorumlara ilişkindir.

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde Madrid’de düzenlenen Bank of Spain etkinliğinde yaptığı konuşmada, FOMC’nin 2023 sonuna kadar iki veya daha fazla faiz artırımı yapma olasılığının yüksek olduğu konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma sürecinin hala devam ettiğini ve bunun için uzun bir yol kat edilmesi gerektiğini belirtti. Bu nedenle, finansal piyasaların çoğu, 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını şimdiden fiyatlamış olabilir.

FOMC Tutanakları Yayınlandıktan Sonra Bitcoin Fiyatı Artacak mı?

FOMC tutanakları, mevcut ekonomik koşulları ve Federal Reserve yetkililerinin faiz artırımı zamanlaması hakkında detaylı bir analiz sunacaktır. Aynı zamanda, raporda 2023’ün dördüncü çeyreğinde ABD ticari emlak piyasasında kriz potansiyelinin de inceleneceği belirtilmektedir. Analistler, önümüzdeki birkaç ay içinde Bitcoin fiyatının dördüncü çeyrekte yükselmeden önce bir düzeltme dönemine girebileceğini tahmin etmektedir. Bu nedenle, faiz artışı beklentilerine ilişkin herhangi bir iyimserlik, toplantı tutanakları yayınlandıktan sonra Bitcoin fiyatının kısa vadeli düşüş eğilimini takiben artmasına neden olabilir.

CME FedWatch Tool’a göre, piyasanın ezici çoğunluğu (%86) yaklaşan Fed toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı beklemektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.