Bitcoin Fiyatı Kilit Seviyeyi Kırdı, Fed Faiz Artışı Öncesinde 26 Bin Dolara Düşme Riski Var mı?

Bitcoin Fiyatı Kilit Seviyeyi Kırdı, Fed Faiz Artışı Öncesinde 26 Bin Dolara Düşme Riski Var mı?

ABD Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı öncesi, Bitcoin fiyatı 50 hareketli ortalamanın altına düşerek 26 bin dolar seviyesine kadar gerileme riski taşıyor. Piyasalar, Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisiyle birlikte, bankacılık krizi ve borç tavanı krizinin olası bir “ekonomik felaket” riski taşıdığı ortamda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin ya da güvercin bir tutum sergileyeceğine dair merak içinde bekliyorlar.

Bu durum Ethereum fiyatı ve diğer altcoinleri de etkileyecek ve yaklaşan Fed faiz oranı kararı kripto piyasasında genel bir düzeltme getirecek gibi görünüyor. Ayrıca, balinaların sürekli olarak satış yapmaları nedeniyle piyasada destekleyici bir etki yaratmaları beklenmiyor.

Bitcoin Fiyatı, ABD Fed Faiz Kararı Öncesinde Daha da Düşebilir

28 Nisan’daki aylık sona erme tarihinden ABD Merkez Bankası’nın 3 Mayıs’taki faiz artırım kararına kadar olan günlerde, piyasa satış baskısı altında ve dalgalı kalmaya devam edecek.

Günlük zaman diliminde, Bitcoin fiyatı 29.000 $’lık 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde tutunamadı ve 50 günlük hareketli ortalamasının 28.2k $’ın altına düştü. Anahtar seviyeyi kırdıktan sonra, fiyat son 24 saat içinde en düşük seviyesi olan 27.680 dolara düştü. Şu anda fiyat, son 24 saatte %2 düşüşle 28.011 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatı ayrıca 1 saatlik ve 4 saatlik zaman dilimlerinde zayıflık gösteriyor ve RSI aşırı satım bölgesine yaklaşıyor.

bitcoin
bitcoin fiyatı kilit seviyeyi kırdı, fed faiz artışı öncesinde 26 bin dolara düşme riski var mı? 3

Bollinger Bantları ve diğer teknik göstergeler, bu hafta önemli makro olaylar öncesinde düşüş eğilimi gösteriyor. Traderlar, 27,2 bin $’daki kilit destek seviyesini izlemelidir. Eğer BTC fiyatı bu seviyenin altına düşerse, fiyatın 26 bin dolara düşerek piyasa düzeltmesi getirmesi beklenir.

Ayrıca analist Ali Martinez, 22 Mart’tan bu yana 1 milyon dolar veya daha fazla Bitcoin balina işlem sayısının düştüğünü belirtti. Bu eğilimin BTC fiyatı üzerinde çeşitli etkileri olabilir, büyük sahipler arasında azalan ticaret faaliyeti veya piyasa duyarlılığında olası bir değişiklik gibi.

bitcoin
bitcoin fiyatı kilit seviyeyi kırdı, fed faiz artışı öncesinde 26 bin dolara düşme riski var mı? 4

BTC Fiyatını Etkileyen Makro

ABD Doları Endeksi (DXY), güçlü ABD verileri ve ABD Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artışı beklentisi üzerine 102’nin üzerine çıkarken, Bitcoin ticaret hacmi düşmeye devam ediyor. CME verilerine göre, ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası olan JPMorgan’ın First Republic Bank’ı satın almasıyla 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığı neredeyse %95’e yükseldi.

Öte yandan, ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri %3,55 seviyesine yükseldi. Bu yükseliş, yüksek enflasyon ve bankacılık sektöründeki karışıklığa ilişkin endişelerin azalmasıyla gerçekleşti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.