Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 40 Bin Doların Üzerine Çıkarsa, İzlenecek Bir Sonraki Seviye Bu

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 40 Bin Doların Üzerine Çıkarsa, İzlenecek Bir Sonraki Seviye Bu
0

Bitcoin, geçen hafta bazı dalgalı günler geçirdi ve nispeten kısa ömrü boyunca ilk jeopolitik şiddetli çatışmasıyla karşı karşıya kaldı.

Makro korku henüz azalmadı, ancak son birkaç güne bakılırsa, bitcoin yatırımcıyı 34 bin dolardan büyük bir sıçrama ile şaşırttı. Bu satın alma baskısı FTX ve Bitfinex borsalarından geldi ve Wall Street’in Perşembe günü tersine çevrilmesiyle (Nasdaq gün içi %7 artış gördü) bağlantılı olarak fiyatı 40 bin dolara itti.

Bir yanda piyasadaki belirsizlik ve korku, diğer yanda fiyat hareketindeki pozitif ivme, 34 bin ile 40 bin dolar arasında bir işlem aralığı oluşturuyor.

Teknik Analiz

Orta ve Uzun Vadeli

Bitcoin şimdi kısa ömründe yeni bir ‘zorluk’ ile karşı karşıya: Jeopolitik bir kriz. Rusya-Ukrayna çatışması tüm piyasalarda büyük korkuyu tetikledi; bu nedenle, risk varlıkları Perşembe sabahı AB saat diliminde büyük ölçüde düşmeye başladı.

Fiyat birkaç saatliğine 36 bin dolar seviyesinin altına bile düştü, ancak bitcoin yatırımcılarını bir kez daha şaşırttı. Görünüşe göre büyük oyuncular büyük bir satın alma baskısı yarattılar (esas olarak Bitfinex’te), fiyatı önce 36 bin doların üzerine çıkardı, ardından 40 bin dolarlık dirence doğru vahşi bir artış izledi.

Ancak, her iki tarafında iki büyük fitil bulunan yeşil bir günlük mumun yakın (yükseliş) olduğunu görünce daha yükseğe çıkamadı. Sonuç olarak, 40 bin dolar seviyesi ve 50 günlük hareketli ortalama çizgisi şu anda birincil direnç alanları.

Fiyat bu engelleri başarılı bir şekilde aşarsa, izlenmesi gereken bir sonraki kritik seviye 46 bin dolarlık bölge ve 100 günlük hareketli ortalama olacaktır. Öte yandan, fiyat reddedilirse 36 bin dolarlık desteğin yeniden test edilmesi kaçınılmaz olacaktır.

bitcoin

Bitcoin bu ayın ortasında (Şubat) tırmanıp önceki en yüksek seviyesine 44 bin dolara ulaştıktan sonra reddedildi ve başka bir düşüş eğilimi başlattı ve Açık Faizin düşmesine neden oldu.

Geçen Perşembe, Bitcoin önemli bir fiyat oynaklığı yaşadı ve bu da büyük bir Uzun/Kısa tasfiye ile sonuçlandı. Bu tasfiyeler, piyasanın vadeli işlemlerde kullanılan yüksek kaldıraçlı sözleşmeleri yumuşatması için gereklidir.

Fiyat oynaklığının ardından, Tahmini Kaldıraç Oranı ve Açık Faiz düştü: Açık Faiz zaten birkaç ayın en düşük seviyelerinde ve bu da bitcoinin tekrar olumlu bir trende devam etme olasılığını artırıyor. Ancak, piyasanın Tahmini Kaldıraç Oranı’nın Açık Faiz kadar düşmemesi, orta vadede borç kaldırma aşamasının devam edebileceğini gösteriyor.

bitcoin

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap