Bitcoin Analiz: BTC, Fed’in Faiz Artışının Ardından 24 Bin Doların Üzerinde Çıktı!

Bitcoin Analiz: BTC, Fed’in Faiz Artışının Ardından 24 Bin Doların Üzerinde Çıktı!

Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı artışına ilk başta tepki vermese de, saatler sonra yükselişe geçti ve beş aydan uzun süredir yeni bir en yüksek fiyat seviyesini kaydetti.

Çoğu altcoin, günlük ölçekte daha da etkileyici kazançlar elde etti ve ETH daha önce 1.700 dolara yükseldi.

MATIC ve Avalanche, bugünün daha büyük sermayeli alt şirketlerinin en iyi performans gösterenleridir.

Bitcoin 24.000 Doların Üzerine Çıktı

Birincil kripto para birimi, 2013’ten bu yana en iyi Ocak ayını kapattı ve aylık yaklaşık %40’lık bir artışa işaret etti. Bu, varlığın nihayet yılın başında 17.000 $’ın üzerine çıkması ve ay sonunda neredeyse 23.000 $’a sıçramasıyla geldi.

Ancak, ABD Merkez Bankası’nın yılın ilk FOMC toplantısını tamamlaması planlandığından, dün 1 Şubat’ta artan fiyat hareketliliğine dair bazı beklentiler vardı. Tahminlerin çoğu, merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artıracağını gösterdi; bu, önceki 75 puanlık artışlar göz önüne alındığında riskli varlıklar için genellikle yükseliş olarak kabul edilir.

Fed bunu takip ederek faiz oranlarını %4,75’e çıkardı ve Powell birkaç artış daha olabileceğini öne sürdü.

Bitcoin ilk başta tepki vermedi ancak ilerleyen saatlerde manzara değişti. BTC, 24.350 $’a (Bitstamp’ta) çıkmadan önce ilk olarak 23.000 $’ın altına düştü. Bu, 2022 Ağustos ortasından bu yana en yüksek fiyat etiketi oldu.

Bitcoin, o yerel zirveden bu yana bir miktar değer kaybetti, ancak yine de günlük ölçekte yeşil renkte işlem görüyor. Bu nedenle, piyasa değeri 460 milyar dolara ulaştı ve altcoinler üzerindeki hakimiyeti %42,2’de kaldı.

bitcoin
bitcoin analiz: btc, fed'in faiz artışının ardından 24 bin doların üzerinde çıktı! 3

Altcoinler de Yükselişte

Alternatif madeni paralar da dün FOMC duyurusu öncesinde sessiz kaldı, ancak çoğu şimdi yuvarlandı.

Ethereum şarjı yönetiyor. İkinci en büyük kripto daha önce 1.700 dolara dokundu ve şu anda bu çizginin altında olmasına rağmen, gün içinde hala %6’nın üzerinde. Binance Coin (%7,5) 330$’a ulaştı. Cardano, OKB, Solana, Polkadot, Uniswap, Litecoin ve Shiba Inu’da da benzer kazanımlar görülüyor.

Polygon ve Avalanche, sırasıyla %14 ve %15 ile bir günde en fazla fiyat artışına sahip ikisi oldu. Sonuç olarak, MATIC 1,22 dolardan işlem görürken, AVAX 22 dolardan sadece birkaç santim uzakta.

Alt ve orta büyük altcoinlerde benzer kazançlara sahip. Bu nedenle, toplam kripto piyasası değerinin günlük 30 milyar doları aşması ve 1,1 trilyon dolara yaklaşması şaşırtıcı değil.

bitcoin
bitcoin analiz: btc, fed'in faiz artışının ardından 24 bin doların üzerinde çıktı! 4

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.