Bitcoin Fed Başkanı Powell’ın Kasvetli Konuşmasından Sonra Geri Dönebilir mi?

Bitcoin Fed Başkanı Powell’ın Kasvetli Konuşmasından Sonra Geri Dönebilir mi?

Fed başkanı Jerome Powell’ın konuşması kripto piyasaları için iyi bir haberden başka bir şey değildi. Bitcoin ve kripto piyasasının geri kalanı, olumlu enflasyon verileri nedeniyle güçlü yükselişler gösteriyordu. Bitcoin %4 artarken, Ethereum %5’ten fazla arttı. 

bitcoin
bitcoin fed başkanı powell'ın kasvetli konuşmasından sonra geri dönebilir mi? 2

Ancak Powell, Jackson Hole konuşmasında agresif bir duruş sergiledi. Sonuç olarak, Bitcoin son 24 saatte %6’ya yakın düştü. Şu anda 20.2 bin dolardan işlem görüyor. Bu arada, Ethereum %10’a yakın bir düşüşle 1.503 dolardan işlem gördü. 1.5 bin doların altına düşme ihtimali yüksek.

Oyunda İki Zıt Kuvvet

Piyasa, oyunda çok farklı iki güce tepki gösterdi. Bir yandan PCE verilerinin beklenenden daha az olduğu ortaya çıktı. Bu, Ağustos ayı TÜFE verisinden sonra soğutma enflasyonunu gösteren ikinci ardışık veridir. Piyasalar bu iki veriye de olumlu tepki verdi. 

Beklenti, Federal Rezerv’in Niceliksel Sıkılaştırma ve faiz artırımı politikasından dönmesiydi. 

Ancak, kilit Fed yetkilileri, hatta Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari gibi güvercinler bile agresif bir duruş sergilediler. Jerome Powell da açıkça sert bir duruş sergiledi. Enflasyonla mücadelenin Fed’in ana hedefi olduğunu açıkladı. Haneleri ve işletmeleri yaklaşan ağrı konusunda uyardı. 

Piyasa sert tepki verdi ve önemli ölçüde düştü. S&P 500 de %3’ten fazla düştü. Uzmanlar, Powell’ın sözlerinin tüketici ve iş coşkusunu frenlemek için bir araç olduğuna inanıyor. Eğer öyleyse, belirgin bir başarıydılar.

Bitcoin Geri Tepebilir

Kripto etkisi Lark Davis, Powell’ın 10 dakikalık konuşmasının hisse senetlerinden ve kriptodan yaklaşık bir trilyon doları sildiğini ortaya çıkardı. Ancak, Eight Global’ın CEO’su Michael van de Poppe biraz umut verdi. 

Ona göre Fed şahin politikasına devam edemez. Eğer öyleyse, gelecekteki enflasyon verileri soğutma enflasyonunu ortaya çıkardığı için Bitcoin ve Ethereum geri dönebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.