Bitcoin, Fed’in 300 Milyar Dolarlık Banka Kurtarma Paketinde Haftalık %30 Fırladı!

Bitcoin, Fed’in 300 Milyar Dolarlık Banka Kurtarma Paketinde Haftalık %30 Fırladı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin bankacılık sistemi ciddi bir baskı altında ve bu durum Bitcoin’in fiyatını %30 arttırdı.

Son yedi günde kripto para endüstrisinde büyük değişimler yaşandı ve piyasa korku bölgesinden çıktı. Toplam kapitalizasyon yükseldi ve 165 milyar dolarlık büyük bir değer ekledi. Ancak bu değişimin sebebi neydi?

Bitcoin Fiyat Analizi

Öncelikle, Bitcoin’in fiyatı şu anda 26 bin doların üzerinde ve Haziran 2022’den beri en yüksek seviyelere ulaştı. Bu %30’luk artış, ABD’deki önemli makroekonomik gelişmelerden kaynaklanıyor.

ABD’deki büyük finans kurumu Silicon Valley Bank, önemli miktarda VC parasıyla mevduat yapan müşterilerin paralarını çekmek istemesi sonucu iflas etti. Bankanın bir hisse arzıyla bu açığı kapatamaması, müşterileri endişelendirdi. Banka kapatıldı ve birçok müşteri, depozitolarını geri alabilecekler mi diye endişelendi.

Federal Rezerv, Hazine ve FDIC ile birlikte ABD Hükümeti, tüm müşterilerin bir araya getirileceğine dair bir kurtarma planı oluşturdu. ABD bankaları, SVB’nin iflasından sonra mali piyasaların sarsılması nedeniyle 300 milyar dolar borç aldı.

Bu durum, Federal Rezerv’in bankacılık sistemi üzerindeki baskıyı azaltmak için faiz oranlarını artırmayacağına dair yatırımcıların inancını artırdı. Aslında piyasalar, bir hafta önce 50 baz puanlık bir faiz artırımını fiyatladıkları zamana kıyasla, şimdi faiz artırılmayacağına dair fiyatlamalar yapıyor.

Bu durum, piyasa spekülatörlerine, Federal Reserve’in para politikasında değişiklikler yapabileceği ve riskli varlıkların fiyatlarını artırabileceği fikrini ima etmektedir.

Çok sayıda değişken bulunmaktadır ve tüm durumun sonucu henüz görülmemektedir, ancak şimdilik kripto piyasaları haberlere son derece olumlu tepki veriyor gibi görünmektedir. Bitcoin nihayet bir enflasyon koruması olarak işlev görebilir mi? Yoksa bu sadece başka bir spekülasyon destekli ralli mi?

Ne olursa olsun, özellikle Federal Reserve’in 22 Mart’ta yapacağı toplantı göz önüne alındığında, önümüzdeki haftalar oldukça önemli ve heyecan verici olacak gibi görünmektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.