Bitcoin Etkinliği Üç Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, BTC Fiyatı 30 Bin Dolara mı Çıkacak?

Bitcoin Etkinliği Üç Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı, BTC Fiyatı 30 Bin Dolara mı Çıkacak?

Bitcoin, 2023 yılında fiyatında yaşanan ani artışın ardından bugünlerde haberlerde yer alıyor. Son fiyat rallisiyle birlikte Bitcoin, özellikle Şubat ayında günlük ortalama blok büyüklüğünde de bir artışa tanık oluyor.

Madencilik firması Riot Platforms’un Başkan Yardımcısı Pierre Rochard, sıralı yazıtlar BTC blok görüşlerini %50’sini tüketmek için BTC blok alanı kullandığını %100’de kullandığını söylüyor.

Bitcoin Blockchain Etkinliği, Talepteki Artış Ortasında Yükseliyor

OKLink’in kısıtlamalarına göre, BTC ortalama blok boyutu Pazartesi günü üç yıllık en yüksek hücre sıçradı. Ortalama blok değeri değeri 2 milyonun üzerine çıktı. Ayrıca, Bitcoin bloğunu elinde tutan %100’de neden oldu.

bitcoin
bitcoin etkinliği üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı, btc fiyatı 30 bin dolara mı çıkacak? 3

Madencilik şirketi Riot Platforms’ta Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Pierre Richard, 7 Şubat’ta attığı bir tweet’te Ordinal Inscription’ların Bitcoin blok alanının %50’sini tükettiğini ve bunun da medyan ücret oranının düşmesine neden olduğunu ortaya koydu. Ordinal Inscriptions, insanların JPEG’ler gibi verileri ayrı sats’larla ilişkilendirmesine izin veren, Bitcoin’e özgü bir NFT türüdür.

1 Şubat 2023’te Luxor Mining, Udi Wertheimer tarafından Ordinals kullanılarak yaklaşık 3,96 MB olan NFT’nin basılması nedeniyle Bitcoin ağında şimdiye kadar kaydedilen en büyük bloğu (#774,628) çıkardı.

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Taproot ile ilişkili harcanan çıktıların, BTC üzerindeki Yazıtlara ve Ordinallere artan ilgi nedeniyle önemli ölçüde arttığını bildirdi. Şubat ayının ilk haftasında tüm harcanan çıktıların %2,8’inden fazlası, Ocak ortasındaki %1’e kıyasla Taproot betiğini kullandı.

Glassnode, BTC Taproot etkinliğindeki artışın Taproot Adoption metriğini ATH’yi %7,47’ye ve Taproot Kullanımını %2,84’e yükselttiğini ortaya çıkardı.

bitcoin
bitcoin etkinliği üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı, btc fiyatı 30 bin dolara mı çıkacak? 4

Bitcoin Fiyatı Yükselecek

BTC fiyatı, yükseliş haberleriyle yılın başından bu yana %40’ın üzerinde yükseldi. BTC fiyatı son 24 saatte yaklaşık %1 arttı ve şu anda 22.954 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek sırasıyla 22.692 dolar ve 23.119 dolar. Ayrıca son 24 saatte işlem hacminin %15 artması faizde hafif bir artışa işaret ediyor.

Ticare, önümüzdeki haftalarda hamlelerini planlamak için bugün ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını bekliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.