Bitcoin ve Ethereum Fiyatı, ABD Enflasyonu Düşerken Yükselişe Geçti!

Bitcoin ve Ethereum Fiyatı, ABD Enflasyonu Düşerken Yükselişe Geçti!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre, Nisan ayında ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonu yıllık bazda %4,9 olarak kaydedildi ve bu rakam beklenen %5’in altında gerçekleşti. Ayrıca, geçen ay %5,6 artış gösteren yıllık çekirdek enflasyon oranı Nisan ayında %5,5’e geriledi. Bu gelişmeler sonucunda, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmek için harekete geçebileceği beklentisiyle Bitcoin fiyatının yükselmeye başladığını gözlemledi.

bitcoin
bitcoin ve ethereum fiyatı, abd enflasyonu düşerken yükselişe geçti! 2

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %4,9’a Düştü

Nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon oranı, piyasa beklentisi olan %5’e kıyasla %4,9 olarak gerçekleşti. Bu, Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyedir ve enflasyonun soğumasının, ilerleyen aylarda Fed’in politika değişikliğine işaret edebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 25 baz puan daha artırma kararı, bankalar ve ekonomi için riskleri artırmaktadır. Enflasyonun soğuması, borç tavanı ve bankacılık krizi risklerinin ortaya çıktığı durumlarda Fed’in faiz oranlarını düşürme sinyali verebilir.

Enerji endeksi %5,1 düşerken, gıda endeksi %7,7 arttı. TÜFE, bir önceki aya göre Mart ayındaki %0,1’in üzerinde, piyasa beklentilerini karşılayarak %0,4 artış gösterdi.

Bu arada, çekirdek enflasyon oranı da Nisan ayında bir önceki aya göre %5,6’dan %5,5’e düşerek, piyasa tahminlerini karşılamıştır. Hem TÜFE hem de çekirdek enflasyondaki düşüş, ABD borsa endekslerine bağlı vadeli işlemlerde neredeyse %1’lik bir artışa ve kripto piyasasında tersine dönüşlere yol açarak piyasanın daha güçlü bir toparlanma göstermesine neden oldu.

Bitcoin ve Ethereum Fiyat Yükselişleri

ABD TÜFE enflasyon oranının %4,9’a düşmesinin ardından Bitcoin (BTC) fiyatı yükseldi. Şu anda, son 24 saat içinde %2’lik bir artışla BTC fiyatı 28.000 doların üzerinde işlem görüyor. Aynı şekilde, Ethereum (ETH) fiyatı da son 24 saatte %2’lik bir artışla 1.850 doların üzerine çıktı.

Bu eğilim, kripto piyasasının genişlemesiyle birlikte, Cardano, XRP, Solana, Dogecoin gibi büyük altcoinlerin fiyatlarının yükselmesine benzer şekilde gerçekleşti.

Nisan ayında TÜFE’nin soğumasıyla birlikte ABD Dolar Endeksi (DXY) 101,50 seviyesinin altına düştü. Bu sürekli düşüş, özellikle Bitcoin’in 30.000 dolara yükseliş ivmesi kazandığı 101 seviyesine ulaştığından, Ethereum dahil diğer kripto para birimlerinin de bu trendi takip edeceğini doğruluyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.