Bitcoin Değeri Önümüzdeki 10 yıl İçerisinde Ne Kadar Olabilir?

Bitcoin Değeri Önümüzdeki 10 yıl İçerisinde Ne Kadar Olabilir?
0

Tüm kripto para endüstrisi, yaklaşık 24 saat içinde 100 milyon doların tasfiye edilmesinden sonra panik içinde görünüyor. Bu, Bitcoin’in fiyatının bu süre zarfında %3,6 düşmesine neden oldu ve geçen ayın tamamında kaybettiği %28’e eklendi.

bitcoin
bitcoin değeri önümüzdeki 10 yıl i̇çerisinde ne kadar olabilir? 3

BTC 1 Milyon Doları Geçecek Mi?

Birçoğu, piyasayı saran bir boğa döngüsünden korkarken, Ark Invest’teki araştırmacılar, ileriye dönük kral madeni para için oldukça yükseliş hikayesi çizdiler. Bu haftanın başlarında yayınlanan bir raporda, on yılın sonunda, yaklaşık 36.000 dolarlık mevcut fiyat etiketinden uzun bir süre önce, aslında 1 milyon dolarlık bir fiyat değerlendirmesini aşabileceği tahmin ediliyordu.

Spesifik olmak gerekirse, rapor 2030 yılına kadar 28.5 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ile BTC başına 1.36 milyon dolar öngördü. Bu tahmini gelecekteki değerlemeye, araştırmacılar Bitcoin’in sekiz kullanım durumunun her birinin beklenen değerlerini ekledikten sonra ulaşıldı. Bunlara Havale Ağı, Yükselen Piyasa Para Birimi, Ekonomik Uzlaşma Ağı, Ulusal Devlet Hazinesi, El Koymaya Dayanıklı Varlık, Kurumsal Hazine, Kurumsal Yatırım ve Dijital Altın dahildir.

bitcoin
bitcoin değeri önümüzdeki 10 yıl i̇çerisinde ne kadar olabilir? 4

Kripto + Havale = Gelecek

Rapor, 2030 yılına kadar, en iyi kripto para biriminin, küresel havalelerin %50’sini 1.5x hızında, gelişen piyasaların para biriminin %10’unu, ABD banka ödeme hacimlerinin %25’ini, dünya çapında ulus devlet hazinelerinin %1’ini, %5’ini oluşturacağını tahmin ediyor. küresel yüksek net değerli bireysel (HNWI) servetin, kurumsal varlık tabanının %2,55’inin, S&P 500 şirketlerinden elde edilen nakitin %5’inin ve altının toplam piyasa değerinin %50’sinin.

Raporda, 2021’de kümülatif transfer hacmi %463 arttığı için Bitcoin ödeme altyapısının geçtiğimiz yıl zaten büyük ölçüde genişlediği belirtildi. Bu, BTC’nin yıllık ödeme hacminin Visa’nın ödeme hacmini bile geçmesine izin verdi.

Ark araştırmacılarına göre, bu kullanım durumları aracılığıyla daha fazla benimseme, Bitcoin’in küresel piyasa değerinin 25 kat artmasına neden olacak, ancak bunun sadece bir dakikalık yüzdesini oluşturacak.

Ayrıca, Lightning Network (LN) gibi katman 2 protokolleri ile birlikte Taproot soft fork aracılığıyla ağın ölçeklenebilirliği, BTC’nin lider bir varlık sınıfına yükselmesine daha fazla yardımcı olacaktır. Geçen yıl LN kanallarının ve LN üzerindeki BTC kapasitesinin sırasıyla %119 ve %210 arttığını kaydetti.

Bitcoin de DeFi’de İlerleyecek

Ayrıca, Kasım 2021’e kadar BTC’nin mevcut dolaşımdaki arzının yaklaşık %1,5’inin Ethereum’a sarıldığını ve bu da Bitcoin cinsinden DeFi’nin de zemin kazandığını gösteriyor.

ARK’nın yükseliş görünümüne katkıda bulunan diğer faktörler, “uzun vadeli temellere odaklanan” BTC yatırımcılarının görünürdeki olgunluğu ve kurumsal yatırımcılar arasında önemli bir popülerlik artışı oldu.

Rapor, BTC madenciliğinin enerji üretimini yenilenebilir kaynaklara yönlendirme kabiliyeti konusunda da iyimserdi ve kendisinin milyarlarca dolarlık bir endüstri olduğunu kaydetti. ekledi,

“Enerjiyi parasal bir varlığa dönüştürmek, jeopolitik belirsizlik ve finansal piyasa oynaklığı zamanlarında kritik olabilir… Enerji alıcıları olarak Bitcoin madencileri, yeni ve daha verimli enerji üretim biçimlerini teşvik edebilir.”

ARK’nın Bitcoin için gelecekteki potansiyelinde gösterdiği pozitiflikten bağımsız olarak, yolda kalan bir engel düzenleyici belirsizliktir. Geri itme tehdidi yakın olmaya devam ettiğinden, varlığın daha fazla benimsenmesini engelleyebilir.

Aslında, ARK’nın kendi Bitcoin ETF’sinin onayı bugün erken saatlerde SEC tarafından ertelendi ve ajansın geçmişteki benzer başvurulara sahip siciline göre, bir onay alma olasılıkları zayıf kalıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap