Bitcoin: Bu Göstergeler Yakın Vadede Olası Bir Yükseliş Senaryosu Hakkında Ne Söylüyor?

Bitcoin: Bu Göstergeler Yakın Vadede Olası Bir Yükseliş Senaryosu Hakkında Ne Söylüyor?
0

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 40 bin doların altında işlem görmeye devam ediyor ve birçoğu kripto kışının nihayet burada olduğunu öne sürüyor. Aslında, bazı analistler kripto oynaklığının bu ay yüksek kalmasını bekliyor. Özellikle yatırımcılar riskli olduğu düşünülen varlıklara maruz kalmalarını azalttıkları için.

Bununla birlikte, bazı göstergeler, artan endişeleri dengelemek için çok ihtiyaç duyulan bir yükseliş molası veriyor gibi görünüyor.

Blockchain analitik firması Glassnode, bu yükseliş senaryolarını vurgulamak için haftalık raporunu yayınladı . Aynı şekilde, Bitcoin’in zincir içi temelleri yükselişe işaret etti. Aynı şekilde, son piyasa düzeltmesi çok uzun sürmeyecek.

Her şeyden önce, rapor, Bitcoin metriğinin likit olmayan arzını kullanan anlatının altını çizdi. Yakın geçmişte, piyasadaki değer kaybına rağmen metrik grafiklerde büyüdü.

bitcoin
bitcoin: bu göstergeler yakın vadede olası bir yükseliş senaryosu hakkında ne söylüyor? 4

Rapora göre, bu olumlu bir istatistik çünkü,

“İlginç bir şekilde, mevcut piyasadaki fiyatlar düşüyor (düşüş), likit olmayan arz ise belirgin bir artış (yükseliş) içinde. Sadece bu hafta, arzın %0.27’sinden fazlası (~51k BTC) Sıvıdan Sıvı Olmayan duruma taşındı. Makro düşüş zemininde bu, Mayıs-Temmuz 2021’e benzer bir yükseliş arzı farklılığının geçerli olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.”

Ayrıca Bitcoin’in NVT’sini (İşlem için Ağ Değeri) de hesaba kattı. ’28 günlük daha hızlı (yeşil) ve daha yavaş 90 günlük (pembe)’ NVT fiyat modelleri arasında işlem görüyordu.

bitcoin
bitcoin: bu göstergeler yakın vadede olası bir yükseliş senaryosu hakkında ne söylüyor? 5

Glassnode’a göre,

“Fiyat oranı ve 90 günlük NVT fiyatı almak, şu anda tarihsel olarak düşük değerde olduğu düşünülen düşük seviyelerde işlem gören bir ‘NVT Premium’ veriyor. Piyasa değerine göre takas hacimlerinin bu kadar yüksek olduğu önceki örnekler, ayı piyasalarında veya Aralık 2018 ve Mart 2020 gibi makro piyasa diplerinde güçlü yükseliş hareketlerinden önce gelmişti.”

Buna ek olarak, birkaç gösterge daha yukarıda belirtilen metriklere destek sağlamıştır. Örneğin, Glassnode’da sıfır olmayan bakiyeye sahip cüzdanlar gibi bir gösterge. Burada sıfır olmayan bir miktarda BTC tutan cüzdanlar yeni bir ATH’ye (yaklaşık 40.137 milyon) ulaştı.

Göstergedeki bu yükseliş, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin doları belirlediğinden beri kripto fiyatındaki düşüşe rağmen devam etti. Buna ek olarak, 10 milyon doların üzerinde büyüklükteki işlemler, tüm yerleşik hacmin %45’ini oluşturdu.

bitcoin
bitcoin: bu göstergeler yakın vadede olası bir yükseliş senaryosu hakkında ne söylüyor? 6

Aksine, 1 Milyon Dolar’dan büyük işlem büyüklükleri, tüm kapatılan hacmin %70’inden fazlasına (kuruluş tarafından düzeltilmiş bir temelde) hakimdir. Büyük boyutlu işlemler, bu yüksek hakimiyeti 2021 boyunca sürdürdü. İlginç bir şekilde, bu düzeltme sırasında aslında daha yüksek zirve yaptı.

Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada Bitcoin’in 24 saatlik bir pencerede %1 düşüşle hala kırmızıda işlem gördüğünü belirtmekte fayda var. Yükseliş göstergeleri olsun ya da olmasın, BTC hala katalizörlerin 40 bin doların üzerinde bir baskıyı sürdürmesini bekliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap