Bitcoin: BTC’nin Temelleri Üzerinde ‘Spekülasyon Yapmak’ İçin Bir Durum Var mı?

Bitcoin: BTC’nin Temelleri Üzerinde ‘Spekülasyon Yapmak’ İçin Bir Durum Var mı?
0

En büyük kripto para birimi Bitcoin, 2022’de birçokları için bir üzüntü kaynağı oldu. Yılın başından bu yana, 48.000 dolar civarında zirve yapan bir aralıkta sıkışıp kaldı. Kasım 2021’de kriptolar yuvarlanıyordu ve hiçbir şey onları durduramazmış gibi görünüyordu. Ardından, Bitcoin’in değerinin %50’sini üç aydan kısa bir sürede yok eden çöküş geldi.

Bu, yatırımcıların genel olarak kripto para birimlerine karşı son derece dikkatli olmalarına neden oldu. Bir düşüş daha olası mı yoksa bundan sonra toparlanabilir mi? Bir aydan kısa bir süre önce Bitcoin toparlanmaya başladığında biraz umut vardı. O zaman, 48 bin dolar ve 50 bin dolar yakın görünüyordu. Ne yazık ki, fiyatlar yükseldiği kadar hızlı düştü.

Spekülasyon Bu!

Peki ama bu düşüşün sebebi nedir? Temelleri mi zayıflattı yoksa sadece spekülasyon mu? Veriler bunun sadece spekülasyon olduğunu gösteriyor. Glassnode, en son Uncharted #13 raporunda bunun neden böyle olabileceğini analiz etti.

bitcoin
bitcoin: btc'nin temelleri üzerinde 'spekülasyon yapmak' i̇çin bir durum var mı? 4

Zincir içi ve zincir dışı hacim, yani vadeli işlemler ve spot hacim arasındaki oran, Bitcoin’in fiyat hareketinin borsalarda oluşturulan spekülasyonlar tarafından yönlendirildiğini gösteriyor. Bu, Bitcoin’in temellerinin güçlü olmasına rağmen, hareketli fiyatlardaki baskın gücün, blok zincirinin kendisinde değil, kripto borsalarında meydana gelen dışsal bir faktör olduğunu öne sürüyor.

Sıradışı Bir Şey Yok

Bununla birlikte, endişe verici bir nokta, Bitcoin’in şu anda gördüğü çıkışlardır. Daha geniş kripto alanı, 2022’de ikinci en yüksek haftalık çıkışa işaret eden toplam 134 milyon dolarlık fon çıkışı gördü. Bu, diğer ABD sabit getirili varlıkları ve hisse senetlerinde de görülen eğilimle uyumlu. Ancak bu, ABD Merkez Bankası’nın Covid sonrası dünyada yükselen enflasyon karşısında son zamanlardaki agresif şahin duruşuna bağlanabilir.

ABD doları küresel perspektifte güç kazanmayı başardı ve bu varlıklardan daha fazla paranın hareket etmesiyle sadece doları güçlendiriyor.

bitcoin
bitcoin: btc'nin temelleri üzerinde 'spekülasyon yapmak' i̇çin bir durum var mı? 5

Ancak, kripto alanındaki her varlık çıkış görmüyor. Solana, 3,7 milyon dolarlık giriş aldı ve altcoinler (çoklu varlık) 5 milyon dolarlık giriş kaydetti. Sonunda, Bitcoin’den büyük bir 131 milyon dolar çıktı.

bitcoin
bitcoin: btc'nin temelleri üzerinde 'spekülasyon yapmak' i̇çin bir durum var mı? 6

Teknik olarak konuşursak, Bitcoin şu anda 39 bin ila 41 bin dolarlık (sarı ile işaretlenmiş) önemli bir destek bölgesine yakın işlem görüyor. Bir ralliyi tetikleyen büyük bir arka rüzgar haberi olmadıkça Bitcoin’in birikim aşamasına devam etmesi beklenebilir. Herhangi bir anlamlı kazanç görmek için bunun 52 bin-54 bin dolar (mavi ile işaretlenmiş) aralığını aşması gerekecek.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap