Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Kısa Vadeli Kazançlar Beklemeden Sıkı Durmalı, İşte Nedeni!

Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Kısa Vadeli Kazançlar Beklemeden Sıkı Durmalı, İşte Nedeni!

Bitcoin (BTC) fiyat hareketi son zamanlarda yatırımcılarını memnun etmedi. 15 Ağustos’ta yatırımcıları sevindiren 25.000 dolarlık bir yükselişten bu yana, BTC şimdi sadece kırmızılara boyun eğdi. 

17 Ağustos’a kadar 24.000 dolar civarında konsolide olurken, Bitcoin fiyatı yazının yazıldığı sırada 21 bin dolar civarında kaldığı için son iki gün daha kötüydü. CoinMarketCap’e göre BTC, son yedi gün içinde değerinin %13’ünden fazlasını kaybetti. Ancak kayıtlar, bu kaybın %60’ından fazlasının 18 Ağustos ile bu yazının yazıldığı tarih arasında gerçekleştiğini gösterdi.

İşte Başka Bir Gerçek

Yatırımcılar dibin neredeyse geldiğini umabilirken, BTC’nin mevcut momentumu aksini düşünebilir. Bu değerlendirme, CryptoQuant analisti Ghoddusifar’a göre. Analize göre, BTC’nin mevcut durumundan %30 daha düşme ihtimali var. 

Ama bu neden oldu? Ghoddusifar, BTC Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) zaten kırıldığından bahsetti. Düşüşün başlamasından bu yana dört düşüş eğilimi olduğunu ve bir tane daha ortaya çıkarsa, bunun %30’luk bir fiyat düşüşüne yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Dört saatlik grafiğe bir bakış, analistin tahminlerinin geçerli olabileceğini doğrulamış olabilir. En son momentum, fiyat düşmeye devam ettikçe Bollinger Bantları (BB) daha da genişledikçe BTC’nin son derece yüksek oynaklıkla karşı karşıya olduğunu gösterdi. Ek olarak, RSI, basın zamanında 25.62 değeriyle inanılmaz derecede aşırı satım seviyesindeydi. Düşüşe rağmen, RSI alıcıları barındıracak bir toparlanma belirtisi göstermiyordu.

bitcoin
bitcoin (btc) yatırımcıları kısa vadeli kazançlar beklemeden sıkı durmalı, i̇şte nedeni! 3

Yönlü Hareket Endeksi (DMI) de aynı duyguyu paylaştı. BTC/USDT grafiği, 33.83’teki -DMI (kırmızı) 9.19’daki +DMI’nın (yeşil) büyük ölçüde üzerinde olduğu için DMI’nin satıcıları tercih ettiğini ortaya koydu. BTC yatırımcıları yönün zayıf olmasını dilemiş olabilir, ancak Ortalama Yön Endeksi (ADX) kırmızılar lehine güçlü bir hareket gösterdi.

Zincir Üstü Metrikler

Zincir üstü veri platformu Santiment, Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (MVRV) oranının yatırımcıların kâr elde etmesi için iyi bir konumda olmadığını gösterdi. Otuz günlük MVRV oranı -%7.1’deyken, mevcut fiyattan satış yapan çoğu BTC yatırımcısı, büyük bir kayıpla satış yapma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Göze çarpan düşüş işaretlerine rağmen, Bitcoin hacmi arttı. Son 24 saatte, %14.27 artışla 38.37 milyar $ oldu.

bitcoin
bitcoin (btc) yatırımcıları kısa vadeli kazançlar beklemeden sıkı durmalı, i̇şte nedeni! 4

Zincir içi metriklerin durumu ve Ghodduisfar’ın tahmini karşılaştırıldığında, %30’luk bir düşüş imkansız görünmeyebileceğinden Bitcoin yatırımcılarının kısa vadeli kar beklentilerine dinlenmeleri akıllıca bir karar olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında