Bitcoin (BTC), S&P 500 ile Korelasyonu Nedeniyle %20 Daha Düşebilir!

Bitcoin (BTC), S&P 500 ile Korelasyonu Nedeniyle %20 Daha Düşebilir!

Salı günü beklenenden daha yüksek TÜFE enflasyon verilerinin ardından, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası keskin bir düşüşe tanık oldu. Şu anda Bitcoin, son 24 saatte 20.000 dolarlık kritik desteğinin hemen üzerinde %8.4 ile işlem görüyor.

BTC’nin fiyat çöküşü, S&P 500’ün %4,5 düşüş ve 4.000 doların altına düşmesiyle birlikte geldi. Zincir içi veri sağlayıcı Santiment’in açıkladığı gibi:

Salı günü hayal kırıklığı yaratan enflasyon haberleriyle ilgili acımasız bir TÜFE raporunun ardından BTC, SP500’ün iki yıldaki en büyük günlük düşüşüyle ​​yan yana  düştü. Sektörler arasındaki korelasyon yüksek kalır ve kripto genellikle en iyi şekilde sıfır özkaynak güveniyle gelişir.

bitcoin
bitcoin (btc), s&p 500 ile korelasyonu nedeniyle %20 daha düşebilir! 3

Bildiğimiz gibi, BTC burada S&P 500 ile daha büyük bir korelasyon gösteriyor. Bitcoin, hisse senedi piyasalarını takip etmeye devam ettiği sürece, ileride ayının pençesinde kalması muhtemeldir.

Bitcoin (BTC) %20 Daha Düşebilir

BTC, S&P 500 ile korelasyonunu takip etmeye devam ederse, %20’lik bir düşüşle 16.000$’a düşmesi çok muhtemel. Fidelity global makro direktörü Jurrien Timmer şunları söyledi:

14x ileri kat doğru değerleme ise, basit matematik bize S&P 500’ün gerçeğe uygun değerinin 230$ EPS’de 3200-3400 olduğunu söyleyecektir. Bu, bu ayı piyasasının henüz bitmediğini gösteriyor.

bitcoin
bitcoin (btc), s&p 500 ile korelasyonu nedeniyle %20 daha düşebilir! 4

Salı günü ABD TÜFE enflasyonu haberi geldiğinde, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 34/100’den 27/100’e düştü. Ancak, bu noktada bir tür yatırımcı esnekliği gösteren “aşırı korku” bölgesine henüz girmedi.

Bir kez daha enflasyon haberleri, Bitcoin’in bu yıl Bitcoin için çok önemli bir direnç bölgesi olan 200 günlük hareketli ortalamasını (DMA) geçmesini engelliyor.

BTC ile birlikte, diğer birkaç altcoin de düzeltildi. Merge etkinliğinden bir gün önce, Ethereum (ETH) bir kez daha %7 değer kazanarak 1.600$ seviyelerine yükseldi. Birleşme yaklaştıkça, ETH “haberleri satmak” türünden bir ivmeyi takip ederek bir miktar satış baskısı altına girdi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.