Bitcoin (BTC) Analiz: Kayıpları En Aza İndirmek İçin BTC Yatırımcıları İçin Ayrıntılı Zincir Analizi!

Bitcoin (BTC) Analiz: Kayıpları En Aza İndirmek İçin BTC Yatırımcıları İçin Ayrıntılı Zincir Analizi!

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son birkaç hafta içinde zorlu bir süreç geçirdi.

Glassnode, yeni bir raporda, kripto paranın bazı önemli zincir içi metriklerinde kısa vadeli bir zayıflık tespit edildiğinde, BTC fiyatının zincir üzerindeki minimum ek satış baskısı ile bile düşmeye devam ettiğini tespit etti. 

Glassnode’a göre, Bitcoin, hisse senetleri, forex ve tahvil piyasaları dahil tüm varlık piyasaları geçen hafta düşüş kaydetti.

Genel finansal piyasalardaki düşüşün etkisiyle, çok az satış baskısına rağmen Bitcoin fiyatındaki devam eden düşüş, kripto varlığına yönelik talepte bir düşüşe ve ne pahasına olursa olsun piyasadan çıkmak isteyen bir yatırımcı tabanına işaret etti. 

Bitcoin’in Yardıma İhtiyacı Var

Göz önünde bulundurulan ilk temel metrik Glassnode, madeni paranın Ortalama Harcanan Çıktı Ömrü (ASOL) idi. Glassnode Academy’ye göre, bu metrik, günlük olarak harcanan işlem başına çıktı bazında madeni paraların ömrü hakkında bilgi sağlar.

Bu metrik yüksek bir değer yayınladığında, çok sayıda eski madeni paranın bir miktar hareket gördüğü anlamına gelir. Boğa piyasasının gücünden yararlanarak kâr elde ediyor olabilirler veya madeni parayı tutma inancını azaltmış olabilirler.

Öte yandan, ASOL düşük bir değer kaydettiğinde, bu, daha yeni madeni paraların günlük ağ etkinliğine hakim olduğu ve eski işlem çıktılarının hareketsiz kalmasına yol açtığı ve belirli bir madeni parayı tutmaya devam etme inancının yüksek olduğu anlamına gelir.

Yeni raporuna göre Glassnode, BTC’nin ASOL’sinin geçen yılın başından beri kademeli bir düşüşte olduğunu tespit etti. Glassnode, son haftalarda bir grup eski madeni para harcandığı için toparlansa da, bunun sadece geçici olduğunu buldu. 

ASOL’de yüksek bir değer olmaksızın fiyat hareketinde sürekli bir düşüş ile Glassnode, “mevcut talep, kar alıcılar tarafından yapılan ek harcamaların ve/veya kapitülasyon olaylarının yer almak.”

bitcoin
bitcoin (btc) analiz: kayıpları en aza i̇ndirmek i̇çin btc yatırımcıları i̇çin ayrıntılı zincir analizi! 4

Glassnode ayrıca BTC’nin arza göre ayarlanmış madeni para yıllarının imha metriğini de değerlendirdi.

Herhangi bir zamanda bir madeni paranın imha edildiği gün (CDD), harcanan madeni para sayısının, madeni paraların harcanmamış kaldığı gün sayısı ile çarpımı anlamına gelir.

Coin yılı metriğine gelince, coin’in son 365 gün içindeki CDD’sini toplar. 

Bu metrik yüksek bir değer yayınladığında ve yükseliş trendinde olduğunda, uzun süredir harcanmamış olarak tutulan madeni paraların nihayet harekete geçtiği anlamına gelebilir. Bu, likit madeni para arzında bir artışa neden olabilir.

Bu metrik düştüğünde, uzun vadeli sahiplerin daha az para harcadığı anlamına gelir. Ve varlığa olan ilgi azalıyor. Bu, zincir içi işlem aktivitesinde bir bozulmaya yol açacaktır.

Glassnode’a göre, BTC’nin yok edilen madeni para yılları düşmeye devam ediyor ve bu da ayı piyasasının sonunun yakın olmadığını gösteriyor.

bitcoin
bitcoin (btc) analiz: kayıpları en aza i̇ndirmek i̇çin btc yatırımcıları i̇çin ayrıntılı zincir analizi! 5

Ayrıca, zayıflayan temellerde Glassnode, Bitcoin’in aktif varlıklar metriğinin şu anda uzun süredir devam eden Ayı Piyasası Kanalının alt ucunda konumlandığını tespit etti. Bu, rapora göre,

“Etkin kullanıcı tabanında çok az bir büyüme var ve ağ şu anda ‘tarihsel sınırlar’ içinde olduğunu düşündüğümüz minimum kullanıcı tabanı tarafından trafiğe çıkıyor. Aktif varlıklar çok daha fazla düşerse, kullanıcı tabanında talihsiz bir bozulmaya işaret eder ve uzun yıllardır görülmeyen bir toplu zayıflık bölgesine girer.”

bitcoin
bitcoin (btc) analiz: kayıpları en aza i̇ndirmek i̇çin btc yatırımcıları i̇çin ayrıntılı zincir analizi! 6

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında