Bitcoin’in Yıllık Başlangıcı, Gelen Bir Boğa Piyasasının Sinyali Olabilir!

Bitcoin’in Yıllık Başlangıcı, Gelen Bir Boğa Piyasasının Sinyali Olabilir!

Glassnode, hem Bitcoin hem de Ethereum’un fiyatının ve zincir üstü etkinliğinin, tarihsel olarak “patlayıcı piyasa hareketlerinden” önce gelen diğerleri gibi bir dönem olan yıl başladığından bu yana çok az dalgalanma gördüğünü kaydetti.

bitcoin
bitcoin'in yıllık başlangıcı, gelen bir boğa piyasasının sinyali olabilir! 2

Glassnode’un baş analisti, düşük piyasa etkinliği dönemlerini genellikle volatilite fırtınalarının izlediğini söyledi. 

Glassnode, gelişmekte olan bir kripto boğa piyasasının veri tabanlı göstergelerinin neler olabileceğini inceleyen 2023’ün ilk zincir üstü video raporunu Salı günü yayınladı. 

Yavaş Başlamak

Glassnode’un baş analisti James Check’in açıkladığı gibi, Bitcoin 17 Aralık’tan bu yana kabaca 550 $ aralığında işlem görüyor. Bu, neredeyse tüm bir ay boyunca yalnızca %3,4’lük bir işlem aralığı.

Check, “Gerçekten oldukça dikkat çekici ve tarihte Bitcoin ve herhangi bir dijital varlığın bir oynaklık çerçevesinde bu seviyeye gerçekten uyuduğu çok az örnek var” dedi. 

Tarihte volatilitenin mevcut seviyesinden daha düşük olduğu birkaç kez, Bitcoin sonrasında her iki yönde de büyük volatilite artışları yaşadı. Örneğin, Kasım 2018’de hem Bitcoin hem de Ethereum, sabit bir ticaret döneminin ardından %50’nin üzerinde düştü. Aynı şekilde, benzer şekilde yavaş bir dönemin ardından, Nisan 2019’da üç ay içinde 4000 dolardan 14.000 dolara yükselen bir piyasa rallisi geldi. 

Zincir üstü aktiviteye bakan Check, FTX’in çöküşünün ardından “yeni adres momentumunun” Mayıs 2021’den bu yana ilk kez pozitife döndüğünü kaydetti. Bu, aylık ortalama nesil yeni blok zinciri adreslerinin yıllık ortalamanın üzerine çıkması anlamına gelir ve bu, o sırada nispeten yüksek zincir içi aktivite olduğunu gösterir. İLAN

Analist, bunun 2019’un başında görülene benzer şekilde zincir içi momentumda bir tersine dönüş gösterebileceğine inanıyor ancak yine de başarısız olabilir ve daha düşük olabilir. “Talep ve kullanıcı tabanı açısından bu gerçekten olup bitenler için bir vekil” dedi. 

Şu anda, Bitcoin neredeyse hiç ücret baskısı ile karşı karşıya değil, yani işlemleri gerçekleştirmek için blok alanı için çok az talep var. Bu arada, ağın transfer hacmi, FTX çöküşünden bu yana “serbest düşüşte”, çöküşten önce günde yaklaşık 65 milyar dolar ve şu anda yalnızca 5 milyar dolar işliyor. 

Spesifik olarak, 10 milyon dolar veya daha fazla hacimlerde işlem yapan büyük kuruluşlar, toplam hacim üzerinde 2021’de ve 2022’nin çoğunda olduğundan çok daha az baskın hale geldi. 

Check, “FTX-Alameda varlığıyla ilişkili çok fazla işlem hacmi vardı ve bunun makul bir kısmının onlarla bir ilgisi olması muhtemeldir” dedi. 

Gerçekleşen Hakimiyet

Analist, Bitcoin ve Ethereum’un Gerçekleşen Sınır Hakimiyetini inceleyerek sözlerini bitirdi. Metrik, Bitcoin ve Ethereum’un toplam değerini, bu kriptoların birimlerinin en son işlem gördüğü zamana göre karşılaştırır ve Bitcoin ve Ethereum’un bu pastadaki payını gözlemler.

Bu, belirli ağlarda belirli madeni paralara haksız yere değer veren geleneksel piyasa değeri/pazar hakimiyeti ölçümlerinden farklıdır. Örnekler, Satoshi’ye ait olduğuna inanılan birçok kayıp Bitcoin’i ve birçoğunun bir daha asla hareket etmeyeceğini düşündüğü Ethereum ICO’dan taşınmamış madeni paraları içerir. 

Check, her bir madeni paranın gerçekleşen sınırındaki düşüşün büyüklüğünün “bize hakim olan ayı piyasasının büyüklüğü için bir ölçüm aracı sağladığını” iddia etti.

Şu anda, Ethereum’a Bitcoin’den daha fazla gerçekleşmiş değer akışı var. 

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.