Bitcoin Analizi: Borsa Çöktüğünde Bitcoin Yükseliyor, BTC Korelasyonu Kırıyor mu?

Bitcoin Analizi: Borsa Çöktüğünde Bitcoin Yükseliyor, BTC Korelasyonu Kırıyor mu?

Kripto piyasası sürpriz bir sıçrama yaşıyor. Bitcoin, 20 bin dolar işaretini geçmek için 18 bin dolar ile 19 bin dolar aralığından yükseldi. Son 24 saatte %5’in üzerinde arttı ve şu anda 20.1 bin dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, borsalar düşüşe geçtiğinden, Bitcoin korelasyonu kırıyor gibi görünüyor.

bitcoin
bitcoin analizi: borsa çöktüğünde bitcoin yükseliyor, btc korelasyonu kırıyor mu? 2

Ethereum da birleşmeden sonra ilk kez güçlü bir ralli yaşıyor. Ethereum son 24 saatte %6’nın üzerinde sıçradı ve 1.4 bin doları aşmaya ayarlandı. Şu anda 1381 dolardan işlem görüyor. 

Solana (+%7), Polygon (+%5) ve Terra Classic (+56%) kripto pazarının en büyük kazananlarından bazıları. 

Bitcoin Borsa ile Korelasyonu Kırıyor mu?

Kripto piyasasındaki sıçrama şaşırtıcı çünkü borsa bir satış yaşadı. S&P 500 %1’in üzerinde düşerken NASDAQ-100 %0.5 düştü. Kripto pazarı, daha geniş pazarla güçlü bir şekilde ilişkilidir. 

Coinbase Research, kriptonun geleneksel pazarla 2 beta ile ilişkili olduğunu vurguladı. Teknoloji hisselerine ve teknoloji odaklı NASDAQ’a yakın davranıyor. 2020’den önce ikisi arasında bir ilişki yoktu. Bitcoin’in enflasyondan korunma işlevi görmesi için, daha geniş pazardaki bir satışa rağmen tutarlı bir şekilde çalışması gerekir.

Bununla birlikte, önemli bir kripto fenomeni olan Kevin Svenson, Bitcoin’in hala borsaya bağımlı olduğuna inanıyor. S&P 500’den daha az spekülasyon, BTC’nin geri sıçramasının nedenidir. Svenson, kriptonun S&P 500 kadar hızlı geri dönmediği gibi, o kadar hızlı da düşmediğini ortaya koyuyor.

Doların rallisindeki duraklama, kriptonun güçlü gösterisinin de bir nedeni. Svenson, Bitcoin boğalarının borsanın da yükseleceğini umacağına inanıyor. Aksi takdirde, kripto tekrar düşmeye mahkumdur. 

İzlenecek Önemli Olaylar

Kripto piyasası, borsada bir geri sıçrama umacaktır. Fed başkanı Jerome Powell’ın konuşması herhangi bir harekette büyük rol oynayabilir. Bugün konuşmasını yapacak.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.