Bitcoin Analiz: BTC’nin 2022’de Gerçekleşen Kayıpları, Gerçekleşen Kârın Neredeyse İki Katı Büyüklüğünde!

Bitcoin Analiz: BTC’nin 2022’de Gerçekleşen Kayıpları, Gerçekleşen Kârın Neredeyse İki Katı Büyüklüğünde!

Bitcoin yatırımcılarının 2022’deki kapitülasyonları, dijital varlığın fiyat performansını etkileyen makroekonomik ve sektöre özgü faktörlerden kaynaklandı.

Glassnode çizelgeleri analizi, Bitcoin’in (BTC) 2022’de gerçekleşen kayıplarının, gerçekleşen karın neredeyse iki katı olduğunu gösterdi.

Bitcoin 195 Milyar Doları Aşan Kayıpları Gerçekleştirdi

Grafiğe göre, Bitcoin 2022’de 195 milyar dolarlık gerçek bir zarara sahipti. Bu, birkaç sahibinin BTC’lerini satın aldıklarından daha ucuza sattığı anlamına geliyor. Bu kayıpların çoğu Şubat, Mayıs, Haziran ve Kasım aylarında meydana geldi.

bitcoin
bitcoin analiz: btc'nin 2022'de gerçekleşen kayıpları, gerçekleşen kârın neredeyse i̇ki katı büyüklüğünde! 5

Rusya-Ukrayna savaşından Terra’nın UST’si gibi kripto projelerinin başarısızlığına kadar çeşitli olaylar, bu kayıplara neden olan büyük satışlara yol açtığı için bu dönemler önemlidir.

2022’deki en yüksek iki kapitülasyon, Terra’nın Mayıs ve Haziran’daki patlaması sırasında gerçekleşti. Yatırımcılar sırasıyla 14 milyar $ ve 20 milyar $ kaybetti.

Terra ekosisteminin çöküşü, Celsius, Voyager DIgital, Three Arrows Capital ve diğerleri gibi kripto şirketlerinin nihai olarak çökmesiyle sonuçlanan bir bulaşmayı doğurdu. Ayrıca, küresel ekonomi rekor düzeyde yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldı ve bu da Fed’i faiz oranlarını önemli ölçüde artırmaya zorladı.

Bitcoin, 30 gün içinde değerinin yaklaşık %40’ını kaybederek bu dönemde en kötü ayını yaşadı.

Bu arada, Kasım ayındaki FTX çöküşü de BTC sahipleri için yedi gün içinde 10 milyar doları aşan rekor bir kayba yol açtı bu, yılın üçüncü en büyük kapitülasyonuydu. Bu olay, yatırımcılar kendi kendine saklama hizmetlerini tercih etmeye başladıkça, amiral gemisi dijital varlığın merkezi borsalardan büyük ölçüde çekilmesine yol açtı.

bitcoin
bitcoin analiz: btc'nin 2022'de gerçekleşen kayıpları, gerçekleşen kârın neredeyse i̇ki katı büyüklüğünde! 6

Dördüncü büyük kapitülasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Şubat ayında gerçekleşti. O zamanki satışlar, 9 milyar doların üzerinde kayıpla sonuçlandı. Raporlar, Bitcoin’in Rus borsalarında 20.000 $ gibi yüksek bir primle işlem gördüğü ortaya çıktı.

Özetle, BTC yatırımcılarının 2022’deki kapitülasyonları, Bitcoin’in değerini tam olarak ifade etmeyen makroekonomik ve sektöre özgü faktörlerden kaynaklandı.

Bitcoin’in Gerçekleşen Kârı 105 Milyar Dolar

Bu arada, yatırımcılar 2022’de, çoğu 18 aydan uzun süredir BTC tutan uzun vadeli sahiplerden gelen 105 milyar dolarlık kar elde etti.

bitcoin
bitcoin analiz: btc'nin 2022'de gerçekleşen kayıpları, gerçekleşen kârın neredeyse i̇ki katı büyüklüğünde! 7

Özellikle, yıl ilerledikçe düşen fiyatlar nedeniyle gerçekleşen karlar azaldı. BTC’nin gerçekleşen kazançları, satış yapan yatırımcıların 7 milyar doları aştığı Şubat ve Nisan aylarında zirve yaptı. Bitcoin her iki ayda da yaklaşık 40.000 dolardan işlem gördü.

Sonraki aylarda fiyatın düşmesiyle birlikte satış yapan yatırımcıların kârı da düştü. 2022’de gerçekleşen en düşük kazanç, BTC’nin çoğunlukla 17.000 doların altında işlem gördüğü Aralık 2022’de kaydedilen 500 milyon dolardı.

bitcoin
bitcoin analiz: btc'nin 2022'de gerçekleşen kayıpları, gerçekleşen kârın neredeyse i̇ki katı büyüklüğünde! 8

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.