Bitcoin 40 Bin Dolara Dokundu, Ethereum %6 Arttı!

Bitcoin 40 Bin Dolara Dokundu, Ethereum %6 Arttı!
0

Putin’in Ukrayna topraklarında “özel bir askeri operasyon” emri vermesinden kısa bir süre sonra kripto para birimi ve finans piyasaları ciddi bir darbe aldı.

Bununla birlikte, piyasalar geleceği fiyatlıyor ve Biden’ın ABD’nin herhangi bir ciddi yaptırım uygulamayacağını doğrulayan konuşmasının ardından küresel piyasalar ve kripto hızla toparlandı. Perşembe günü, Wall Street’te gün içi %7’lik bir kazanç gördü ve Cuma günü de Wall Street’in ekranlarında yeşil bir artış gördü.

Birincil dijital varlık şu anda 40 bin doların üzerine çıktıktan sonra (Bitstamp’ta) 39.000 dolar civarında seyrediyor ki bu, çatışmadan önceki günlerden bile daha yüksek. Alternatif kripto paraların çoğu da yeşil renkteyken, kripto piyasa değeri 1,77 trilyon dolara ulaştı (son güne göre %3,3 artış).

Bitcoin 40 Bin Dolara Dokundu

Diğer finansal varlıklara benzer şekilde Bitcoin, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunu başlatmasının ardından değerinin önemli bir kısmını kaybetti. Spesifik olarak, madeni para yaklaşık 34.000 dolara düştü (son 30 gündeki en düşük fiyatı). NATO üyelerinin Doğu Avrupa’ya asker gönderip göndermeyeceklerine ilişkin aşağıdaki belirsizlik, belirsizliğin çoğunu yayan bitcoin için bir yükseliş faktörü değildi.

Bununla birlikte, birincil kripto para birimi, ABD Başkanı Joe Biden’in Amerikan kuvvetlerinin doğrudan bir askeri çatışmaya katılmak için Ukrayna’ya gönderilmeyeceğini iddia ettiği Perşembe gününün erken saatlerinde mitingine başladı. Bunun yerine, politikacı Rusya’ya ciddi mali yaptırımlar uygulamaya ve ülkenin “küresel ekonominin bir parçası olmak için Dolar, Euro, Pound ve Yen cinsinden iş yapma” kabiliyetini sınırlama sözü verdi. Açıklamasından kısa bir süre sonra, Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde yükseldi.

Takip eden 36 saat içinde varlığın USD değeri daha da yükseldi ve bugün erken saatlerde 40 bin dolar fiyat seviyesini aştı. Şu anda, 39 bin dolar civarında işlem görüyor, piyasa değeri ise 743 milyar dolar.

Fiyat artışının diğer ulusların çatışmaya yaklaşımından kaynaklandığını söylemek güvenlidir. AB, Japonya ve Avustralya şu an için Ukrayna’ya ordu göndermeyeceklerini açıkladılar. ABD gibi, bu ülkeler de Rusya’ya parasal yaptırımlar ve yeni ambargolar uygulama sözü verdiler.

Altcoinler Yeşil Işık Yakıyor

Genellikle olduğu gibi, Bitcoin’in kazanımlarına paralel olarak çoğu alternatif kripto para da kuzeye yöneldi. Birincil kripto para birimi önceki güne kıyasla yalnızca %1 artarken, Ethereum’un USD değeri %6’dan fazla arttı ve şu anda 2.750 dolardan işlem görüyor.

Terra (LUNA), Polkadot (DOT) ve Ripple (XRP), hepsi %10’un üzerinde tırmanışla en iyi performans gösteren varlıklar arasında yer alıyor.

Binance Coin (%3), Solana (%3), Dogecoin (%4) ve Cardano (%5) dahil olmak üzere piyasa değerine göre önde gelen tokenlerden bazıları da savaş sonrası düşüşlerinin üstesinden geldi.

Toplam kripto para piyasa değeri 1,77 trilyon dolara ulaştı (önceki güne göre %3,3 daha fazla), yani yaklaşık 700 milyonu geri kazandı.

bitcoin
bitcoin 40 bin dolara dokundu, ethereum %6 arttı! 2

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap