Bitcoin, 37 Bin Doların Altında, 2.5 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü: Bir Saatte 100 Milyon Doların Üzerinde Tasfiye Edildi

Bitcoin, 37 Bin Doların Altında, 2.5 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü: Bir Saatte 100 Milyon Doların Üzerinde Tasfiye Edildi
0

Piyasalar Çarşamba günü Fed’in 50 baz puanlık faiz artışını sindirirken Bitcoin iki buçuk ayın en düşük fiyatına ulaştı. Şimdi, vadeli işlem fiyatlarını Haziran ayında 75 baz puanlık bir artış için %75 şansla.

Bitcoin

Bitcoin’in fiyatı, dünkü Federal Açık Piyasalar Komitesi Toplantısı’nın (FOMC) ardından hisse senetlerinin elde ettiği kazanımları geri çekmesinin ardından Perşembe günü bir düşüş yaşadı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana kripto para biriminin en düşük fiyatı olan 36.520 dolara düştü. 

  • Çarşamba günü FOMC’de, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, 2000 yılının Mayıs ayından bu yana ilk %0.5’lik faiz artırımını açıkladı. Bu yıl içinde 50 baz puanlık artışlar için gelecek beklentilerini belirledi.
  • Bununla birlikte, 75 baz puanlık artışların çoğunlukla masanın dışında olduğunu da iddia etti. Hem Bitcoin hem de hisse senetleri o sırada olumlu yanıt verdi ve her biri kabaca %2 pompaladı. 
  • Ancak iyimserlik kısa ömürlü görünüyor: S&P 500 o zamandan beri gün içinde %3,3 düşüşle bu kazanımlarını kaybetti. Bu arada, Bitcoin’in fiyatı 2 saat içinde yaklaşık 39.400 dolardan 37.000 doların altına düşerek yaklaşık 13:20 UTC’de düşmeye başladı.
  • Keskin düşüşlerin ana nedeni, ABD vadeli faiz sözleşmelerinin Haziran ayında 75 baz puanlık bir artış şansını %75 oranında fiyatlaması gibi görünüyor.
  • Kaza, bir tasfiye çağlayanıyla aynı zamana denk gelmiş gibi görünüyor. Coinglass , yalnızca son bir saat içinde 146 milyon dolarlık kripto tasfiyesi ve 68 milyon dolarlık Bitcoin kaybı  bildirdi.
  • Bu, son 12 saat içinde gerçekleşen tasfiyelerin üçte ikisinden fazlası ve son gün içindeki tasfiyelerin neredeyse yarısı. 
  • Bu büyüklükteki tasfiyelerin en son gerçekleştiği zaman, Mart ayının ortasında Terra’nın Bitcoin alımları etrafındaki hype’ın öldüğü Nisan ortasındaydı.
bitcoin

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap