Kripto Piyasa Analiz: Bitcoin (BTC) 30.000 Doları mı Yoksa 26.000 Doları mı Görecek?

Kripto Piyasa Analiz: Bitcoin (BTC) 30.000 Doları mı Yoksa 26.000 Doları mı Görecek?

ABD Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz artırım kararını bekleyen kripto piyasası, bankacılık krizi ve borç tavanı sorunlarıyla karşı karşıya. Fed’in Çarşamba günkü para politikası toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak borçlanma maliyetlerini %5 – %5,25 aralığına çıkarması bekleniyor. Bu durumda, Bitcoin ve Ethereum fiyatları yukarı yönlü ivmelerini sürdürüyor.

bitcoin
kripto piyasa analiz: bitcoin (btc) 30.000 doları mı yoksa 26.000 doları mı görecek? 2

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, piyasa duyarlılığı tamamen Fed Başkanı Jerome Powell’ın gelecekteki faiz artışlarına ilişkin yönlendirmelerine bağlı olacak. Bugün, Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeks vadeli işlemleri yatay seyrediyor, çünkü ilk çeyrekte GSYİH büyümesi ve kazançları düşüş yaşadı. First Republic Bank’ın çöküşü bankacılık krizi endişelerini tazeledi, ancak JPMorgan bankacılık krizinin neredeyse sona erdiğini öngörüyor.

Fed Yetkilileri ve Wall Street Faiz Artırım Kararına İlişkin Tahminler

ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikası uygularken faiz artırım kampanyasında bir duraklama sinyali vermesi gerektiğini söyleyen eski Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Robert Kaplan’a göre, “şahane bir duraklama” düşünülmeli. Bu durumda, ABD’li bölgesel borç verenlerin hisseleri Salı günü keskin bir şekilde düştü ve bankacılık krizinin daha yeni başladığına inanılıyor.

JPMorgan’ın baş piyasa stratejisti Tai Hui, Salı günü açıklanan açık iş verileriyle birlikte ekonominin kademeli olarak yavaşladığını iddia ediyor ve Fed’in oranları 25 baz puan daha artırması ve ardından duraklaması gerektiğine inanıyor. Daha önce bir duraklama çağrısı yapmış olan Hui, Avustralya Merkez Bankası’nın faiz artırımına atıfta bulunarak bu yıl faiz indirimlerinin geleceğini savunuyor ve Fed’in 2024 yılına kadar enflasyonu hedef oranına getirmeye çalışacağını öne sürüyor.

Wall Street bankaları genel olarak bu ay 25 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyor. Barclays, Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley ve diğerleri, bir duraklama çağrısı yapmadan önce bir oran artışı bekliyorlar. CME verilerine göre, 25 baz puanlık bir faiz artışı ihtimali %89’a yakın.

Bitcoin Fiyatının 30.000 Dolara Çıkması Bekleniyor

Son 24 saatte BTC fiyatı %2 artarak 28.652 dolara yükseldi. En düşük ve en yüksek seviyeleri sırasıyla 27.935 dolar ve 28.881 dolar oldu. Ayrıca, işlem hacminin son 24 saatte %5 oranında hafifçe artması, yatırımcılar arasında artan ilgiyi gösteriyor.

ABD doları endeksi (DXY) bugün 101.51’e düştü. DXY hareketliliğini koruyor ve muhtemelen Fed’in faiz artışından sonra daha da yükselecektir, bu da Bitcoin fiyatı üzerinde bir baskı oluşturabilir. Ancak, Powell’ın önümüzdeki aylarda faiz artışlarında bir duraklama olacağına dair sinyalleri, olumlu bir havayı destekleyebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.