Bitcoin 30 Bin Dolarda Durgunken, Ethereum 1,9 Bin Doları Geri Aldı!

Bitcoin 30 Bin Dolarda Durgunken, Ethereum 1,9 Bin Doları Geri Aldı!

Bugün, ARB, APE ve FTX kripto para birimleri, ilk 50 kripto para birimleri arasında en yüksek değer kazananlar arasında yer aldılar.

Dün açıklanan TÜFE rakamları, Bitcoin’in kripto pazarındaki dalgalanmaları artırarak dakikalar içinde 500 $’lık bir yükseliş ve ardından bir damping yaşamasına neden oldu.

Günün diğer önemli gelişmesi ise Ethereum Shapella yükseltmesi oldu. Bu gelişme, ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un %3,5 oranında değer kazanarak 1.900 dolar seviyelerine geri yükselmesine yardımcı oldu.

Bitcoin 30.000 Dolarda Sakinleşiyor

Geçtiğimiz haftanın sonu, cumartesi ve pazar günleri, Bitcoin’in 28.000 dolar civarında sıkışmasıyla oldukça sakin geçti. Pazartesi günü ise en azından erken saatlerde durum farklı değildi, ancak günün sonunda manzara değişti.

BTC, 29.000 doların üzerine çıkarak önceki denemelerin aksine bu seviyeyi aşma girişimlerinden vazgeçmedi. Tam tersine, Salı sabahı da yükseliş trendi devam etti ve Haziran 2022’den bu yana ilk kez 30.000 doları aştı.

ABD’nin en son TÜFE rakamlarını açıklaması beklenen çarşamba günü ise daha fazla volatilite bekleniyordu. Mart ayı enflasyon oranlarının Şubat ve Ocak rakamlarından daha düşük olduğu ortaya çıktığında, BTC 500 $’lık bir artışla yukarı yönlü bir ivme kazandı. Ancak fiyat artışı oldukça kısa sürdü ve kripto para birimi saatler sonra 30.000 dolara geri döndü. Şu anda, bu çizginin birkaç santim üzerinde işlem görüyor ve piyasa değeri 580 milyar doların üzerine çıktı. Bitcoin’in altcoinler üzerindeki hakimiyeti %47’nin üzerinde bulunuyor.

bitcoin
bitcoin 30 bin dolarda durgunken, ethereum 1,9 bin doları geri aldı! 3

Shapella, ETH Kazançlarına Yol Açıyor

Çarşamba günü Ethereum topluluğu için de olaylı geçti. İkinci en büyük blok zinciri, Shapella adı verilen Birleşmeden bu yana en önemli yükseltmesini geçti. Sonraki saatlerde ETH tokeni %3,5 artarak 1.900 doları geri aldı.

Son 24 saatte Dogecoin, MATIC, UNI ve Ethereum Classic benzer yüzdelerle artış kaydetti. Binance Coin, Ripple, Cardano, Solana, Polkadot, Litecoin ve Shiba Inu ise daha mütevazi bir şekilde büyük hacimli altcoinlerden yeşil renkte işlem gördü.

ARB, APE ve FTM gibi altcoinler ise ilk 50 alt arasında %9’a varan kazançlarla en çok yükselenler arasındaydı.

Genel olarak, toplam kripto piyasası değeri günlük 15 milyar doları aşarak CMC’de 2.240 trilyon dolara yaklaştı.

bitcoin
bitcoin 30 bin dolarda durgunken, ethereum 1,9 bin doları geri aldı! 4

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.