Bitcoin 30 Bin Dolar Civarında Mücadele Ediyor Ama Dip Yakınlaşıyor mu?

Bitcoin 30 Bin Dolar Civarında Mücadele Ediyor Ama Dip Yakınlaşıyor mu?
0

Bitcoin’in fiyatı, uzun bir süre boyunca 30 bin dolarlık alanın altına düşmediği veya toparlanamadığı için neredeyse bir aydır konsolide oluyor. Geçen yılki çöküş sırasında fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden (Nisan 2021’den itibaren) 64 bin dolardan koruduğu için bu önemli bir seviye ve kripto para birimini bir kez daha kısa vadeli bir ralli için destekleyebilir.

Teknik Analiz

Bitcoin Günlük Grafik

Bir yükseliş hareketi meydana gelirse, 50 günlük hareketli ortalama ve 35 bin dolarlık bölge, hedeflenebilecek ilk direnç seviyeleri olacaktır. Öte yandan, fiyat şu anki 28 bin – 30 bin dolar destek alanının altına düşerse, 24 bin dolara ve sonunda 17 bin – 20 bin dolar alanına doğru başka bir itici düşüş hareketi mümkün. Bu, ayı piyasasının dibini gösterebilir. Trendin tekrar yükseliş olarak kabul edilebilmesi için fiyatın şu anda 42 bin dolar civarında olan 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması gerekiyor.

bitcoin
bitcoin 30 bin dolar civarında mücadele ediyor ama dip yakınlaşıyor mu? 4

1 Saatlik Grafik

1 saatlik zaman diliminde, fiyat 28 bin dolar ile 31 bin dolar arasında dar bir aralıkta dalgalanıyor, stoploss avlıyor ve her iki tarafta hem boğaları hem de ayıları tuzağa düşürüyor. Kripto para birimi, 28 bin dolarda aralığın alt sınırına düşerken düşen bir kama oluşturuyor ve seviyenin altına bile düştü, boğaları durdurdu ve ayıları düşüş kırılmasında şort açmaya teşvik etti.

bitcoin
bitcoin 30 bin dolar civarında mücadele ediyor ama dip yakınlaşıyor mu? 5

Bu fiyat hareketi, RSI göstergesinin yükseliş eğilimine işaret ettiği için sahte bir kırılma olduğu ortaya çıktı. Bitcoin, aşağı yöne dönmeden önce düşen kama modelinin üzerine çıkarak 28 bin dolardan toparlandı.

Şu anda, fiyat dürtüsel bir düşüş hareketi yaptığı ve ardından aralığın alt eşiğine doğru ilerlemenin mümkün olduğunu gösteren bir düşüş bayrağı deseni izlediği için ayılar tekrar kontrol altında. Fiyat sonunda bu aralığın altına düşerse, 24 bin dolar seviyesine bir düşüş beklenebilir.

Zincir Üzerinde Analiz

Bitcoin Uzun Vadeli Sahibi SOPR (SMA 30)

Piyasalar, genellikle, piyasa katılımcılarına “kapitülasyon” sinyali vererek büyük kayıplar verildiğinde dibe vurma eğilimindedir.

Bitcoin piyasasında, uzun vadeli bir yükseliş eğiliminin ortasında yerel dipleri belirlemeye yardımcı olduğu için kısa vadeli sahiplerin teslimiyetine çok fazla vurgu yapılıyor.

Bununla birlikte, arzın çoğu uzun vadeli sahipler tarafından tutulduğundan, ayı piyasalarında kısa vadeli sahiplerinin teslim olması çok yararlı bir gösterge değildir. Çok yıllı bir dip oluşturmak için uzun vadeli bir sahiplerin kapitülasyon aşamasına ihtiyaç var.

Yukarıdaki tablo, bu kohort tarafından gerçekleştirilen kar/zarar miktarını ölçen bir metrik olan uzun vadeli sahiplerinin SOPR’sini göstermektedir. 1’in üzerindeki değerler karı gösterir ve birin altındaki değerler gerçekleşmiş zararlarla ilişkilidir.

Daha önceki ayı piyasalarında, bu katılımcılar piyasadan zararla çıktıkları için uzun vadeli uzun vadeli sahiplerin kapitülasyonunun meydana geldiği açıktır. Uzun vadeli sahiplerinin kapitülasyon aşaması, Akıllı Para biriktirme aşamasına denk gelir. Şu anda, uzun vadeli sahipleri kapitülasyon aşamasına giriyor. Zararına satıyorlar, bu da akıllı para biriktirme aşamasının başladığını gösteriyor.

bitcoin
bitcoin 30 bin dolar civarında mücadele ediyor ama dip yakınlaşıyor mu? 6

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap