Bitcoin (BTC) Fiyatının 22.500 Doların Altına Düşmesinin 5 Nedeni

Bitcoin (BTC) Fiyatının 22.500 Doların Altına Düşmesinin 5 Nedeni

Traderlar olayların tersine dönmesini beklerken, Bitcoin fiyatı Ocak ayında %40’lık muhteşem bir ralliye tanık oldu. BTC fiyatı, piyasa duyarlılığını etkilemeye devam eden FTX bulaşmasına rağmen geçen hafta 23.282 $’a ulaşarak 5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı .

BTC fiyatı bu yazının yazıldığı esnada 22,600 bin dolar civarından işlem görüyor ve son iki gündür yatay işlem görüyor. Bitcoin için 24 saatlik düşük ve yüksek sırasıyla 22.387 $ ve 23.056 $. Analistler, Bitcoin fiyatının bu ay 25 bin dolara ulaşmasını beklerken, ralli gerçekleşmeyebilir.

Bitcoin (BTC) Fiyatının 25.000 Dolara Ulaşmasının Muhtemel Olmamasının 5 Nedeni

İşte BTC rallisinin muhtemelen sona ermesinin ve BTC fiyatının bu ay 25 bin dolara ulaşmamasının nedenleri.

1. Avrupa Merkez Bankası Parasal Sıkılaştırma

Avrupa Merkez Bankası, önümüzdeki Şubat ve Mart aylarındaki iki toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımları yapmayı planlıyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu düşürmek için faiz artırım hedeflerinin daha da sıkılaştırılması ve revize edilmesi gerektiğini ileri sürüyor.

Bu arada, Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik İşler Komitesi, kripto varlıklarından kaynaklanan riskleri yönetmek için daha fazla sermayeye sahip olmak üzere kripto hizmetleri sunan bankaları arayan bir yasa taslağını oyluyor.

2. ABD Merkez Bankası FOMC Toplantısı

ABD Federal Rezervi, 1 Şubat’taki bir sonraki FOMC toplantısında faiz artırımı açıklayacak. TÜFE ve istihdam verileri daha küçük bir faiz artırımına işaret ederken, ekonomistler 50 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyor. Yatırımcılar, Fed pivotu için biraz daha beklemek zorunda kalabilir.

CME FedWatch Tool’a göre 25 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %97,2. Yatırımcılar Perşembe günü açıklanacak dördüncü çeyrek GSYİH verilerini beklerken okuma son güne göre düştü.

Bitcoin fiyatı, ECB ve ABD Fed’in faiz artırım kararı öncesinde 23 bin doların altında sabitleniyor. Bu nedenle, tüccarların bu olaylardan önce herhangi bir karar alması pek olası değildir.

3. ABD Doları Endeksi Oynaklığı

ABD dolar endeksi (DXY) önem haftası öncesinde dalgalanma göstermeye devam edecek. DXY şu anda 102’nin altına iniyor ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı öncesinde muhtemelen daha da yükselecek.

DXY’deki bir artış, Bitcoin fiyatının daha da düşmesine ve daha geniş kripto pazarında bir düzeltme getirmesine neden olacaktır. Ayrıca, Japonya ve Avrupa Birliği’nin son politika kararları ABD dolarını zayıflattı ve Fed büyük olasılıkla bunu engelleyecek.

4. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Düşüyor

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 50’de nötr durumda. Traderlar, kar alma ve “haberleri satma” stratejisi nedeniyle BTC fiyatında bir düşüş beklediği için endeks son birkaç gün içinde düştü.

BTC fiyatı erken bir boğa piyasasındayken, traderların mevcut piyasa koşullarında işlem yapması pek olası değildir.

5. Bitcoin Teknik Göstergeleri Güçlü Direnç Sinyali Veriyor

Bitcoin fiyatı 200 günlük hareketli ortalamanın (DMA) üzerinde işlem görüyor. Analistler, 25 bin dolara yakın olan 200-WMA’ya bir hareket bekliyorlar.

Günlük zaman diliminde, Bollinger Bantları önümüzdeki günlerde bastırılacak ve Bitcoin fiyatı 21.500 doların altına düşebilir. Ayrıca, RSI aşırı alım bölgesinde hareket ediyor ve muhtemelen daha da düşecek. Diğer göstergeler de Bitcoin fiyatında bir düşüşe işaret ediyor.

bitcoin
bitcoin (btc) fiyatının 22.500 doların altına düşmesinin 5 nedeni 2

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.