Avrupa Birliği, Kripto Para Birimleri ve Sermaye Piyasaları Düzenlemelerini Hızlandırmayı Planlıyor

Avrupa Birliği, Kripto Para Birimleri ve Sermaye Piyasaları Düzenlemelerini Hızlandırmayı Planlıyor

Kripto varlıklarına ilişkin düzenlemelerin hızlandırılması çabaları, Avrupa Birliği’nin küresel bir öncülük rolü üstlenmesiyle dünya geneline yayılıyor. AB, dijital varlıklara sahip bankalar için daha sıkı sermaye kurallarını zorlamak için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Dünya genelinde bankacılık düzenleyicilerinden oluşan önemli bir finans merkezi olan Basel Komitesi, dijital para birimleri ve stablecoin’lerle ilgili sermaye gereksinimlerini belirlemek için Ocak 2025’te bir son tarih belirledi.

Reuters’ın 20 Şubat tarihli raporuna göre, Avrupa Komisyonu, bankaların dijital varlık risklerinin şu anda çok düşük olduğunu ve kripto varlık hizmetleri sağlamada sadece sınırlı bir katılımları olduğunu belirtti. Ancak, “bankaların müşterileri adına kripto varlık alım satımı ve ilgili hizmetleri sağlama konusunda ilgileri olduğunu ifade ettikleri” eklendi.

kripto
avrupa birliği, kripto para birimleri ve sermaye piyasaları düzenlemelerini hızlandırmayı planlıyor 2

Kripto Bankacılığı Kuralları Geliyor

Dünya genelindeki düzenleyicilerin, dijital varlıklarına ilişkin düzenlemeleri hızlandırmaya çalıştığı bir dönemde, AB’nin dijital varlıklarına sahip bankalar için zorlu sermaye kuralları getirme çabası da devam ediyor. Ancak, Reuters’ın 20 Şubat tarihli raporuna göre, düzenleyici sunumdaki bir aksilik, kripto pazarına girmek isteyen bankalar için gecikmelere neden olabilir. AB’nin yeni bir yasa teklif edebileceği ya da şu anda sonuçlandırdığı bankacılık yasasını genişletebileceği de belirtiliyor.

AB, dijital varlıklarını kapsayan bir çerçeve olan MiCA’yı kullanıma sunmaya hazırlanıyor, ancak bu çerçevenin 2024’e kadar yürürlüğe girmesi beklenmiyor. MiCA, vergi kaçakçılığı ve kara para aklamayı önlemek için kripto borsalarının ve cüzdanların müşterileri hakkında bilgi sağlamasını gerektireceği için eleştiriliyor ve mahremiyeti erozyona uğrattığı düşünülüyor.

AB’nin bankalar için dijital varlıklarıyla ilgili sermaye kuralları getirme çabası, bankaların müşterilerinin risklerini en aza indirmek için kripto varlıkları ve sermaye gereksinimleri hakkında daha fazla netlik sağlamalarına yardımcı olacak müzakereleri başlatacak. Ancak, en erken 2023’ün sonuna kadar ayrı bir kanun taslağı çıkmayacak.

Pazar Görünümü

Kripto piyasaları, hız kesmeden yukarı yönlü hareketlerine devam ediyor ve son 24 saat içinde %2,8’lik bir artışla toplam kapitalizasyonu 1,19 trilyon dolara yükseltti. Bu yılın başından bu yana %44 oranında artan piyasada, Bitcoin %3’e yakın bir artışla 24.600 dolar civarında işlem görüyor.

Ethereum ise gün içinde %2,3’lük bir artışla 1.700 dolar civarında işlem görüyor. Diğer başarılı altcoinler arasında Ripple (XRP), Avalanche (AVAX) ve Uniswap (UNI) bulunuyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.