Altcoin Analiz: Solana (SOL) 2023’te Hala İyi Bir Yatırım mı?

Altcoin Analiz: Solana (SOL) 2023’te Hala İyi Bir Yatırım mı?

FTX ile yakın bağları nedeniyle son birkaç haftadır zor zamanlar geçiren Solana, bugün yeşil bölgede işlem görüyor.
SOL’un fiyatı, yazı yazılırken %2 daha yüksek 13,89 dolardan işlem gördüğü görüldükten sonra, gün içi işlem sırasında yatırımcıların radarına girdi. Bu arada, daha geniş kripto piyasası bugün toparlanma modunda, çünkü toplam kripto para piyasa değeri geçen güne göre %0,93 artarak 861,18 Milyar Dolar oldu. Piyasadaki toparlanma, sırasıyla %1,40 ve %0,94 artışla 17.136,50 ABD Doları ve 1.283,33 ABD Doları olan Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimlerinin bugünkü fiyat toparlanmasında tasvir ediliyor. Bugünün olumlu kripto piyasası performansı, bir dizi faktör nedeniyle piyasada devam ediyor gibi görünen genel düşüş duygularını ortadan kaldıramaz.

solana
altcoin analiz: solana (sol) 2023'te hala i̇yi bir yatırım mı? 2

SOL, 6 Kasım 2021’de 259,96 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. 05 Nisan 2018’de gerçekleşen ilk tohum satışı sırasında Solana’nın fiyatı 0,04 dolardı. Son ATH, yaklaşık olarak 6500X’lik devasa bir yatırım getirisini (ROI) temsil ediyor. SOL, 2020’deki lansmanından sonra iki yıldan kısa bir süre içinde yaklaşık %30.000 değer kazanan en sıcak kripto para birimlerinden biri haline geldi. Solana’nın ateşli bir destekçisi olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, bu yılın başlarında Solana’yı “en hafife alınan token” olarak adlandırmıştı.

Solana Nedir?

Ethereum Katili olarak anılan Solana, Ethereum’a benzer açık kaynaklı, merkezi olmayan bir projedir ve merkezi olmayan, ölçeklenebilir uygulamaları barındırmak için tasarlanmıştır. SOL, ağdaki işlemler için ödeme yapmak için kullanılan Solana’nın yerel simgesidir.

2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulan Solana, Mart 2020’de Cenevre merkezli Solana Vakfı tarafından resmen lanse edildi. Blockchain, San Francisco merkezli Solana Labs tarafından inşa edildi.

Solana protokolü, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Geçmiş ispatı (PoH) ve hisse ispatı (PoS) mutabakat mekanizmasını kullanarak ölçeklenebilirliği geliştirmeyi amaçlamaktadır. SOL, saniyede yaklaşık 65.000 işlem gerçekleştirebilir ve rakiplerine kıyasla daha düşük işlem ücreti alır. SOL, işlem ücretlerini ödemek ve staking için kullanılır.

SOL Reklamları Yeterli mi?

Dünya, minimum çevresel etkiye sahip sürdürülebilir uygulamalara daha fazla eğilirken, Solana en iyi çevre dostu token olarak kabul ediliyor. Bu nedenle SOL, ekolojik meraklılar için en iyi seçimdir.

Solana’yı diğer kripto para birimlerinden farklı kılan özelliklerden bazıları şunlardır:

  • SOL’un hızla büyüyen ekosistemi ve çok yönlülüğü, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) için lider blok zinciri olan Ethereum’a rakip olarak tanınmasını sağladı.
  • SOL, merkezi olmayan finans (DeFi) ve misli olmayan tokenler (NFT’ler) gibi son teknoloji uygulamaları çalıştırmak için hayati önem taşıyan akıllı sözleşme yeteneklerine sahiptir.
  • SOL, bir blok zincirinde işlem sipariş etme sürecini hızlandıran, Proof-of-History adlı yepyeni bir mutabakat mekanizması üzerinde çalışır. Böylece PoH mekanizması, ağı inanılmaz derecede hızlı ve etkili hale getirir.
  • SOL, hem geçmişin ispatı (PoH) hem de hissenin ispatı (PoS) mutabakat modelini kullanır. PoS, doğrulayıcıların sahip oldukları jeton veya jeton sayısına göre işlemleri onaylamasına izin verir; PoH, bu işlemlerin hızlı bir şekilde zaman damgasına ve doğrulanmasına olanak tanır. SOL, Ethereum gibi diğer rekabetçi blok zincirlerinden çok daha fazla işlem gerçekleştirebilir ve daha düşük ücret talep edebilir.
  • Solana’nın blok süresi sadece 0,4 saniyedir. Bu, Solana topluluğuna sektördeki en iyi merkezi olmayan blockchain platformlarından biri olma potansiyeli verir.
  • SOL, ​​PoS modeliyle birlikte son teknoloji bir PoH mutabakat mekanizması kullandığından, güvenlik ve ölçeklenebilirlik açısından kripto para birimlerine öncülük eder. Ayrıca, Solana’nın kullanıcı tabanı büyüdükçe, ağın boyutu ve merkezi olmaması, bilgisayar korsanlarının güvenliği aşmasını daha da zorlaştıracak. Bu nedenle, blok zincirinin gelecekte herhangi bir kesinti yaşama olasılığı daha düşüktür.

Çözüm:

SOL, merkezi olmayan finans uygulamaları, çevrimiçi oyunlar ve ödeme sistemleri oluşturmak ve çalıştırmak için bir ağ sunduğu için lansmanından kısa bir süre sonra yaygın bir popülerlik kazandı. Geliştiriciler, ağı NFT projeleri için de kullanabilir. Ancak burada bir püf noktası var. Bunun nedeni, talepteki artışın ve NFT piyasasının çöküşünün Solana’nın değerleme çöküşünde hayati bir rol oynamasıdır. Şirketin temellerine bakan uzun vadeli yatırımcılar için SOL’un temelleri daha güçlü görünüyor ve bu da SOL tokenini yatırım için mükemmel kılıyor. Hisse senetlerinde olduğu gibi, daha yüksek risklerin daha yüksek ödüller getirdiği görülmektedir; bu nedenle piyasada çalkantılar ve düzeltmeler devam etse bile yüksek riskli bir yatırım varlık sınıfı olarak görülen kripto yatırımı size yüksek getiriler sağlayabilir. Cüzdan yatırımcıları tarafından verilen SOL için aşağı yönlü fiyat tahmini, SOL’un şu anda bir alım olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, belirtecin beraberinde getirdiği benzersiz özellikler ve diğer uygulamalardaki artan kullanılabilirliği, Solana’nın gelecekte daha parlak umutlara sahip olduğuna inanmamızı sağlıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.