Airdrop Nedir?

Airdrop Nedir?
0

Kripto para dünyasında, ‘gökten para yağması’ ifadesinin adı AirDrop’tur. Airdrop nedir sorusu için daha spesifik bir cevap vermek gerekirse, Airdrop, kripto para piyasasına yeni dahil edilecek olan serbestçe verilen bir para birimidir. Buradaki amaç, piyasaya yeni giren ve likidite yaratan fonları devreye sokmaktır.

Bu açıdan Airdrop sistemi, bir promosyon ya da marka uygulaması ile piyasaya sürülecek yeni bir ürünün tanıtım reklamı olarak düşünülebilir.

Airdrop Türleri

Farklı eylemler gerektiren farklı Airdrops türleri vardır. Standart Airdrop türleri haber bültenlerine veya çeşitli güncellemelere kaydolmanızı gerektirir. Boş bir yatırım ızgarası almak için yalnızca adınız ve e-posta kimliğinizle kayıt olmanız gerekir.

Ödül Airdrop ise, boş bir yatırım çerçevesi elde etmek için bir faaliyet gerçekleştirmeyi gerektirmektedir. En yaygın faaliyetler, proje hakkında tweet atmayı vb. içerir. Tutucu Airdrop, cüzdanınızda belirli jetonları tuttuğunuzda gerçekleşir. Bu nedenle, cüzdanınızda EOS, XRP, EOS, XRP gibi kripto para birimleri varsa ücretsiz Airdrop coin kazanabilirsiniz.

airdrop nedir 1 1024x576 1
airdrop nedir? 3

Airdrop Nasıl Alınır?

Airdrop açma işlemleri için ilk olarak kripto para borsası ile ilgili gelişmeleri mevcut olan bütün coin siteleri ve kanalları aracılığıyla takip etmek gerekmektedir. Madeni para çatallanacaksa veya altcoin çıkacaksa öncelikli olarak bu coinlerin kendi sitesinde ilan edilecektir.

Airdrop için gerekli koşullar da bu sitelerden raporlanmaktadır. Eğer kripto para dünyasında hatırı sayılır bir unvanınız varsa ve sosyal medya kanallarında çok sayıda takipçiniz varsa Airdrop’tan herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Genellikle, kripto para yöneticileri bu kişilerle doğrudan iletişim kurmaktadır.

Airdrop alabilmek için iki farklı airdrop yöntemi vardır. Birincisi size cüzdandaki jetonlar karşılığında yeni kripto para birimi göndermek, ikincisi ise kripto para birimini yeni kaydettiğiniz hesaba veya pazara girmek istediğiniz hesaba göndermektir.

Airdrop ile Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Kripto para birimlerini çıkarmadan önce, pek çok yönetici farklı platformlar için airdrop uygulamaktadır. Airdrop nasıl açılır sorusu için ise ilk önerilen konu Airdrop haberlerini takip eden web sitesine abone olmaktır. Abone olduktan sonra, belirli sitelerin posta listelerine girmeniz ve e-posta yoluyla haber almanız önemlidir. Belirli sitelerden airdrop bildirimleri alırsanız, önce teknik belgeleri kendi sitelerinde yayınlayacaklardır. Bu belgeler genellikle kripto para birimlerinin işlevlerini ve bunların nasıl kullanılacağını açıklamaktadır.

Teknik dokümanların okunmasından sonra beğenilen projelerin Airdrop faaliyetlerine katılım sağlanabilmektedir. Ancak, katılımcılara genellikle küçük bir miktar kripto para sağladıkları için, bunun kripto para miktarını artırma çabalarınıza bağlı olduğu söylenmelidir.

Airdrop Avantajları

Airdrop coin nedir sorusunun en kısa yanıtı ücretsiz para birimleri olmasıdır. Airdrop ile kripto para birimleri veya tokenleri tanıtmak, ICO’lar tarafından reklam vermek için kullanılmaktadır. ICO’lar için geleneksel pazarlama kampanyalarını başlatmak pahalı ve zaman alıcı olabilmektedir.

Aynı zamanda çoğu ICO’nun bunun için yeterli fonu yoktur. Bu açıdan iyi tasarlanmış bir satış kampanyası; özellikle Facebook, Twitter, Reddit ve diğer sosyal medya platformlarında kripto para topluluğunun dikkatini çekmeye yardımcı olmaktadır. Ek olarak, birçok kripto para birimi web sitesinde, yaklaşan ve devam eden reklam kampanyalarını başlatmak için özel girişler vardır.

Çoğu airdrop etkinliği, dağıtılan tokenleri ve tokenleri almak için bazı küçük görevleri tamamlamanızı gerektirebilir. Örneğin, Facebook durumunuza bir airdrop ICO mesajı gönderebilir, tweet atabilir veya ICO haberlerine abone olabilirsiniz. Kendi topluluğunuzu oluşturmak ve marka farkındalığını artırmak için bu tür görevler aracılığıyla ücretsiz token alabilirsiniz.

airdrop nedir 2
airdrop nedir? 4

Airdrop Dezavantajları

ICO sırasında proje, kripto para birimlerinde fon toplamaktadır. Bir yatırımcı 1 ETH için 1.000 token satın alırsa, yatırımcı para kaybedecekleri için jetonlarını daha düşük bir fiyata satmayacaktır. Bununla birlikte, bir ICO başlatırken ve ücretsiz token verirken, hediye avcıları veya tokenlerin gerçek değeri umursanmamaktadır. Aslında, amaçları bu tokenlerden doğrudan kurtulmaktır. Bu durum ise tokenlerin ekonomisi ve tokenlerin değeri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.
Dolandırıcılar, varlıklarını taklit etmek ve devralmak için bazen kişilerin özel anahtarlarını kablosuz olarak iletebilirler. Bir kampanyaya karar vermeden önce, kampanyayı araştırmalısınız. Hatta reklam kampanyaları için yeni bir cüzdan bile oluşturabilirsiniz.

Giriş yapmadan önce, cüzdan URL’nizi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü bazı dolandırıcılar özel anahtarınızı ele geçirmek için cüzdan giriş sayfanıza benzer bir web sitesi kullanabilir.
Birçok ICO projesi sosyal ağlarda abone sayısını büyütmek adına sahte sayılar kullanmıştır. Bundan dolayı takipçi sayıları organik olmayan birçok ICO projesi başarılı olamamıştır. Böylelikle Airdrop altcoin kullanımı pazarlama yapmak adına kötü bir araç haline gelmiştir.

Airdrop Mantıklı Mı?

Dışarıdan bakıldığında, airdrop sizin için hiçbir finansal beklenti içermeyen ve onsuz para veren mükemmel bir parça gibi görünüyor. Ama her şey bu kadar temiz ve makul mü? Bu konuda da bazı riskler var. Kripto para dünyası risklerle dolu olduğundan, herhangi bir zamanda olası olaylardan haberdar olmanız gerekebilir.

Zararın küçük olduğunu düşündüğünüzde, tüm riskler ödemediğiniz kripto para biriminin maliyetini aşabilir. Bu durum da Airdrops’ı son derece güvenli bir konuma getiriyor. Bu nedenle, airdrop’tan aldığınız kripto para biriminin hiçbir değeri olmadığını ve airdropu çok güvenli bir yerde tutabileceğinizi unutmamalısınız. Böylelikle sadece airdrop ne demek sorusunun değil bu konu ile ilgili diğer birçok sorunun da cevabını araştırmalısınız.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap