Son Dakika: ABD İş Verilerinden Sonra Bitcoin Fiyat Arttı, Hisse Senedi Piyasası Düştü!

Son Dakika: ABD İş Verilerinden Sonra Bitcoin Fiyat Arttı, Hisse Senedi Piyasası Düştü!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Mart ayı istihdam verilerine göre, ABD’deki açık iş sayısı Mart ayında piyasa beklentilerine karşı azalarak 9,6 milyona geriledi. Bu düşüş, Nisan 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeyi gösteriyor ve yüksek faiz oranları nedeniyle işgücü piyasasının soğuduğuna işaret ediyor. Bu arada, Bitcoin fiyatı dalgalanmalar yaşamaya devam ediyor. 28.000 $ seviyesinin altına düşmesinin ardından yeniden yükselişe geçti. Ancak, Bitcoin fiyatı hala ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı öncesinde baskı altında işlem görüyor.

bitcoin
son dakika: abd i̇ş verilerinden sonra bitcoin fiyat arttı, hisse senedi piyasası düştü! 2

ABD İş İlanları Fed Toplantısı Öncesinde Düştü

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun 2 Mayıs tarihli İş Açıklıkları ve İşgücü Ciro Özeti (JOLTS) raporu, açık iş pozisyonlarının Mart ayında 9,6 milyona düştüğünü ve iş fırsatlarının tahminin altında kaldığını ortaya koydu. İşe alınanların sayısı ve toplam ayrılanların sayısı nispeten sabit kaldı, ancak işten çıkarmalar ve tasfiyeler büyük ölçüde teknoloji ve bankacılık firmalarında devam etti.

Hem JOLT istihdamı hem de ABD fabrika siparişleri MoM verileri, beklenenden düşük geldi ve bu durum ABD dolar endeksinin (DXY) 102.40’a yükselmesine ve ardından düşmesine neden oldu. Bu gelişmeler sonrasında, yatırımcılar Fed para politikası toplantısı öncesinde yeni pozisyonlar açma konusunda temkinli davranırken ABD borsası %1’in üzerinde düştü. Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması bekleniyor.

Kripto Piyasası Hareketsiz

Kripto piyasası, Fed Başkanı Jerome Powell’ın kamusal şahin ve güvercin duruşuna kadar baskı altında kalmaya devam edecek. Son zamanlarda, Bitcoin fiyatı altın ile korelasyon içinde hareket etmeye başladı ve ABD borsası ile olan korelasyonu bozuldu.

JOLTS verilerinin açıklanmasının ardından Bitcoin fiyatı %2 artışla 28.602 dolara yükseldi, ancak işlem hacmi hala düşük seviyelerde seyrediyor. Ethereum fiyatı ise raporun ardından yaklaşık %1 artışla 1.850 dolar civarında işlem görüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.