ABD Hükümeti’nin Elindeki Bitcoin Miktarı On-Chain Verilerine Göre 5.5 Milyar Doları Aşıyor!

ABD Hükümeti’nin Elindeki Bitcoin Miktarı On-Chain Verilerine Göre 5.5 Milyar Doları Aşıyor!

Zincir içi veri analizi, ABD hükümetinin globalde en büyük Bitcoin (BTC) sahiplerinden biri olduğuna işaret ediyor.

21.co’nun uzmanlarına göre, ABD yönetimi şu anda 194.188 BTC’lik bir birikime sahip ve bu miktarın değeri 5,5 milyar doların üzerinde.

Bu bilgi, kripto dünyasında önemli bir ETP (Exchange Traded Product) ihraç eden ana şirket olan 21shares’e bağlı 21.co’dan geliyor.

Söz konusu BTC miktarı, dolaşımda olan toplam Bitcoin’in yaklaşık %1’ini oluşturuyor.

21.co’nun uzmanları, bu analizin “genel olarak erişilebilir bilgilere dayalı olarak ABD hükümetinin sahip olduğu Bitcoin miktarının muhtemel asgari değerini” gösterdiğini ifade ediyor. Analizde, ABD hükümetinin 2020’den itibaren yaptığı en büyük üç Bitcoin ele geçirme operasyonuna dair cüzdan hareketleri inceleniyor.

bitcoin
abd hükümeti'nin elindeki bitcoin miktarı on-chain verilerine göre 5.5 milyar doları aşıyor! 2

2020 yılından bu yana ABD’nin toplamda en az 215.000 BTC’lik bir ele geçirme yaptığı, ancak bu Bitcoin’lerin bir kısmının bu sene içerisinde transfer edildiği aktarıldı.

Blockchain güvenlik firması PeckShield’e göre, ABD hükümeti Mart ayında popüler kripto borsası Coinbase’e 9.826 BTC karşılığında 217 milyon dolar transfer yaptı.

Ek olarak, hükümetin bağımsız olarak yönettiği ve herhangi bir borsa ile ilişkisi olmayan iki farklı adrese toplamda 39.175 BTC karşılığında 867 milyon dolar değerinde transfer gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Şu anki verilere göre, BTC’nin değeri 28.384 dolar seviyelerinde. Piyasa değeri açısından en üst sıralarda yer alan bu kripto varlık, 2023 başından itibaren %71 değer kazandı. Ancak, Kasım 2021’de ulaştığı rekor seviye olan 69.000 doların %59 altında seyrediyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.