ABD Enflasyonu Tarihi Düşüşe Hazırlanırken Wall Street, Kripto ve Hisse Senetleri Yükseliyor!

ABD Enflasyonu Tarihi Düşüşe Hazırlanırken Wall Street, Kripto ve Hisse Senetleri Yükseliyor!

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonu ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı kararıyla ilgili Wall Street tahminleri, kripto ve hisse senedi piyasalarının yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimlerinin, geçen haftaki piyasa çöküşünden toparlanması muhtemel görünüyor.

kripto
abd enflasyonu tarihi düşüşe hazırlanırken wall street, kripto ve hisse senetleri yükseliyor! 2

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre, yıllık TÜFE enflasyonu Mayıs ayında %4,1’e gerileyerek Nisan ayındaki %4,9 ve Mart ayındaki %5’ten düştü. Bu, Mart 2021’den beri en düşük TÜFE enflasyon oranıdır. Aynı zamanda çekirdek enflasyon da %5,5’ten %5,3’e geriledi. Wall Street devleri JP Morgan, Goldman Sachs ve RBC, TÜFE oranını %4,2 olarak tahmin ederken, HSBC, BMO ve UBS, TÜFE’nin %4,1 ile uyumlu olacağını tahmin etti. Barclays, Bloomberg, CIBC, Citigroup, Credit Suisse, Morgan Stanley, Visa ve Wells Fargo ise TÜFE enflasyonunun %4’e düşeceğini tahmin ediyor.

Analistler, ABD’deki enflasyonun önümüzdeki iki ay içinde tarihi düşüşler yaşayacağına inanıyor. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın para politikası kararı ve Avrupa Merkez Bankası ile Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranı kararları gibi diğer önemli olaylarla dolu büyük bir haftaya hazırlanıyor.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri, büyük para yöneticileri ve yatırımcıların enflasyonun düşeceği ve ABD Fed’in 14 Haziran’daki faiz artırımını erteleyeceği beklentisiyle yükseliyor. CME FedWatch Tool’un verileri, Fed’in politika faizini değiştirmeme olasılığını %80 olarak gösteriyor.

Öte yandan, ABD hazine getirileri ve ABD doları, önemli TÜFE verileri ve Fed’in para politikası kararı öncesinde daha da düşerek kripto para birimlerinin değerini artırıyor. ABD Dolar Endeksi (DXY), Salı günü %0,34 düşüşle 103,21 seviyesine geriledi.

TÜFE Verilerinden Sonra Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükselecek

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin fiyatlarının makro faktörler üzerinde sıçraması bekleniyor. Son 24 saatte BTC fiyatı %1 artarak şu anda 26.150 doların üzerinde işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek seviyeleri sırasıyla 25.686 dolar ve 26.247 dolar olarak kaydedildi.

Bugünün önemli olayları arasında ABD Meclisi’nin dijital varlık endüstrisi ve sabit para faturası taslağı hakkındaki duruşması, Hinman belgelerinin kamuoyuna duyurulması, SEC’in Coinbase kural koyma yanıtı ve varlıklarla ilgili Binance.US duruşması bulunuyor. Bu olaylar, fiyatları etkileme potansiyeline sahiptir.

Öte yandan, ETH fiyatı şu anda 1750 doların üzerinde işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek seviyeleri sırasıyla 1723 dolar ve 1757 dolar olarak kaydedildi. Diğer altcoin’ler arasında XRP, Litecoin ve Shiba Inu gibi varlıklar da bir miktar yukarı yönlü hareket gösterdi. Terra Classic (LUNC), son 24 saatte %11’lik bir artışla parite yükseltmesi nedeniyle ralli liderliği yapıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.