2023’te Bitcoin Milyonerleri Üç Kat Arttı: Cüzdan Sayısında Büyük Sıçrama

2023’te Bitcoin Milyonerleri Üç Kat Arttı: Cüzdan Sayısında Büyük Sıçrama

2023 yılında, toplam değeri bir milyon doları geçen Bitcoin cüzdanları üç katına çıkarak dikkat çekti.

Ocak 2023’te BitInfoCharts verilerine göre piyasada 23.795 Bitcoin milyoneri bulunurken, bu sayı %237 artışla 81.925’e ulaştı. Bu artış, Bitcoin’in yıl içindeki rekor seviyelere ulaşması ve kripto piyasasının genel olarak pozitif seyrinin bir yansıması olarak görülüyor.

bitcoin grf 1
Bitcoin dağıtımı | Kaynak: BitInfoCharts

Ancak, bir milyon dolarlık Bitcoin barajını aşan cüzdanlar sadece bireysel yatırımcılara ait değil. Kripto borsaları ve finansal kurumlar da benzer değerde birçok adrese sahip.

Glassnode verilerine göre, Kasım 2021’de son boğa piyasasının zirvesinde, bir milyon doların üzerinde Bitcoin bulunduran adres sayısı 112.573’e ulaşmıştı. Bu tarih, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doları görmesinden hemen önceydi.

2023 başından itibaren ise, en az 1 BTC barındıran “wholecoiner” adı verilen cüzdanların sayısında küçük bir artış gözlemlendi. 1 Ocak’ta 978.197 olan adres sayısı, şu anda 1.018.015’e çıkmış durumda.

2023’te Bitcoin, 9 Kasım’da yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu büyüme, vadeli işlem sözleşmelerinde 151 milyon dolarlık bir tasfiye hacminin görülmesiyle desteklendi. Aynı gün Bitcoin, 37.000 doları aştı. Bu sıçrama, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Grayscale ile Bitcoin ETF konusunda görüşmelere başladığını açıklaması sonucunda gerçekleşti.

Ekim 2023’te, Bitcoin %28,5’lik bir artışla ayı kapattı ve ay boyunca birkaç önemli fiyat artışı yaşandı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.