2022’de Kriptonun Geleceği İçin En İyi 5 Tahmin!

2022’de Kriptonun Geleceği İçin En İyi 5 Tahmin!
0

2021, sonunda ana akıma ulaştığı için kripto para birimi tarihindeki en anıtsal yıldı. Bitcoin beğenilerinin %60, Ethereum’un %400’den fazla artması ve Binance Coin’in %1300 gibi etkileyici bir değer kazanmasıyla sadece bazı tokenlerin büyük kazançlar elde etmesi değildi. Bunun yerine, kurumsal yatırımcılar, büyük şirketler ve hatta El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsediği, ayrıca DeFi, NFT ve Metaverse alanlarında gördüğümüz yenilik ve entegrasyon ile kriptonun büyük ölçüde benimsenmesiydi.

kripto

Buna Elon Musk ve Eminem gibi çok sayıda tanınmış şahsiyetin kriptoyu benimsemesini de ekleyin ve 2021’in neden şimdiye kadarki en büyük yıl olduğunu tartışmak için düzinelerce nedenimiz var. Peki 2022’de neler olacak?

Kesin olan bir şey var, kriptonun takip etmesi zor bir hareket var ve hiç kimse 2018 tarzı bir erime öngörmese de, gerçek şu ki piyasa geçen yılın çarpıcı kazanımlarını yakalamak için mücadele edebilir. Bununla birlikte, yeni yıla girerken kripto alanında hala yakından takip etmeye değer birçok parlak nokta var.

1. DeFi ile Daha Fazla Finansal Katılım ve Fırsat Sağlamak

Bankalar gibi aracılara ihtiyaç duymadan finansal ürünlere olanak sağlayan merkezi olmayan finans alanı, 2021’de gerçek ayakları olduğunu gösterdi. Alan genelinde artan benimseme ile, bu yılın Mart ayına kadar DeFi sözleşmelerinin birleşik değerinin 41 milyar dolar olması bekleniyor. Dolayısıyla 2022, yüzlerce gelişmekte olan DeFi dApp’leri için ufuk açıcı bir yıl olacak şekilde şekilleniyor.

DeFi, yalnızca kullanıcıları ve banka hesabı olmayanlar için gerçek finansal özgürlük sağladığı için büyümüyor. Aynı zamanda milyonlara gerçek yatırım fırsatları sunuyor. DeFi yatırımının en popüler alanlarından biri, kripto varlık sahiplerini merkezi olmayan ağları korumaya teşvik eden verim çiftçiliğidir. Bu bağlamda en popüler DeFi uygulamalarından biri, kullanıcıların bir Ethereum cüzdanı olduğu sürece çeşitli likidite havuzlarında likidite sağlamasına ve temel ilkeleriyle tutarlı ödüller kazanmasına olanak tanıyan Compound Finance Protocol’dür.

DeFi ayrıca daha karmaşık ve potansiyel olarak daha ödüllendirici finansal araçların olasılığını da açar. Sentetik varlıkları ERC-20 akıllı sözleşmeleri şeklinde yayınlayan Synthetix’i , söz konusu jetonu tutmaya gerek kalmadan kripto varlıklarının getirilerini izleyen ve sağlayan Synthetix’i alın. Buna benzer şekilde, Ethereum tabanlı çapraz zincir ve zincir dışı varlıkları sentezlemeyi ve serbestçe ticaretini mümkün kılan SynFutures. SynFutures, bir Sentetik Otomatik Piyasa Yapıcı aracılığıyla çalışır, bu nedenle kullanıcıların, diğerini sentezleyen akıllı bir sözleşmeyle işlem çiftleri arasında yalnızca bir varlığı tutmaları gerekir.

Bu tür DeFi uygulamalarının güzelliği, yatırımcıların erişemeyeceği varlıklara maruz kalmalarını ve piyasa hareketlerini tahmin edebiliyorlarsa potansiyel olarak büyük kazançlar elde etmelerini sağlamalarıdır.

2. NFT’ler Hayal Gücünü Yakalamaya Devam Ediyor

Toplam satış hacmi 20 milyar doları aştığı için, takas edilemeyen tokenler 2021’de dikkatleri üzerine çekti. Beeple’ın yaptığı tek bir JPG, 69 milyon dolarlık rekor bir satışla ve Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks NFT’lerinin düzinelerce başka multi-milyon satışıyla, bir dizi büyük bilet ürünü öncülük etti.

NFT’lerin coşkusu ve göz kamaştırıcı fiyat etiketleri kaybolmaya başlasa da, NFT’lerin burada kalacağına şüphe yok. Gerçek şu ki, oyundan sanata, emlaktan varlıkların tokenleştirilmesine kadar çok fazla potansiyel kullanım durumları var. NFT’leri benimseyenlerin faydaları da açıktır, örneğin sanatçılar ve müzisyenler, yaratıcılarının yeniden satışına otomatik telif ücretleri ekleyebilmektedir. Bu arada emlak satıcıları, mülk sahipliğini parçalara ayırmak için NFT’leri kullanarak ufuklarını milyonlarca alıcıya genişletebilir.

Bu, yalnızca NFT’ler için değil, aynı zamanda bunları satan pazarlar için de parlak bir gelecek olduğu anlamına geliyor. Şu anda bu alandaki açık lider, 2021’de kaydedilen toplam satışların yüzde 60’ından fazlasını ele geçiren OpenSea’dir. Ancak popülaritesini artırmak için Infinity gibi daha merkezi olmayan platformlara dikkat edin. Infinity, topluluğun ihtiyaçlarını daha iyi temsil ederek ve dahil ederek OpenSea’yi geliştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir NFT pazarıdır. Infinity, Ortak Protokol ile ortaklaşa doğrudan bir yönetişim modeline doğru gelişmeyi amaçlarken, aynı zamanda NFT’leri listelemeyi ve daha düşük maliyetle yapmayı kolaylaştırırken, topluluk tarafından kontrol edilen hazinesine giden yüzde 1,5’lik bir işlem ücreti alıyor.

3. Metaverse’i Şekillendiren Yıl

Metaverse’in sosyal etkileşim, rekreasyon, ticaret, iş, oyun ve eğitimin bir kolaylaştırıcısı olarak etkileşimli doğası, sadece birkaçını saymak gerekirse, 2022’de kültürümüzün ve ekonomimizin çok daha büyük bir parçası haline gelmesini sağlayacaktır.

İnsanların dijital avatarlarla etkileşime girdiği VR, AR ve video gibi teknolojileri birleştiren dijital bir alan olan Metaverse fikri büyük umut vaat ediyor. Dijital ve fiziksel yaşamlarımız arasında daha büyük bir örtüşme çağını başlatacak, bağlanabilirliği kolaylaştıracak ve çevrimiçi etkileşimlerimizin her birini daha gerçekçi hale getirecek.

Mark Zuckerberg Metaverse’in en sesli savunucularından biri olsa da, ona hakim olan Facebook olmayacak. Bunun yerine, kitlelerin hayal gücünü yakalayan, gerçekten merkezi olmayan metaverse’ler olacak. The Sandbox ve Decentraland gibi sanal evrenlerin sakinlerinin NFT’ler aracılığıyla dijital arazi parsellerinin haklarını güvence altına alabildikleri dünyalardan bahsediyoruz. Oyna-kazan oyunları, başka bir sıcak Metaverse umudu DEA kullanıcılar yeni dünyalar savaşı ve görevleri tamamlandı, oyun kaynaklarını keşfetmek ve daha sonra diğer oyuncularla bu ticareti yapabilirsiniz.

Metaverse hala emekleme aşamasında olabilir ve hiç kimse nihayetinde neye benzeyeceğini veya teknolojiyle etkileşimimizi ne kadar etkileyeceğini gerçekten bilmiyor. Bununla birlikte, 2022, Metaverse’in ve önümüzdeki on yıldaki evriminin temellerini atacak ve kitlelerin sanal alanda nasıl çalışacağını, dinleneceğini, oyun oynayacağını ve sosyalleşeceğini şekillendirecek.

4. Daha Fazla Bacak Büyütmek İçin Web3

DeFi, NFT’ler ve Metaverse’in yakınsaması bir Web3 ekosisteminin yaratılmasına yol açıyor ve tüm işaretler 2022’nin gerçekten geldiği yıl olabileceğini gösteriyor.

Web3, Netscape ve AOL gibi en iyi temsil edilen statik Web1 ile başlayan internetin bir sonraki evrimidir. Ardından, çok daha ilgi çekici olan ancak Google ve Facebook gibi büyük şirketlerin hakim olduğu Web2 geldi. Web3 ile, tamamen merkezi olmayan ve izinsiz, kullanıcıların verilerinin kontrolünü ele geçirdiği bir internet göreceğiz.

Web3’ün ana katalizörlerinden biri, yine, kullanıcıların oyun oynamaktan para kazanmak için NFT’leri kazanabilecekleri ve takas edebilecekleri oyna-kazan oyun olacaktır. Axie Infinity ve aylık 2 milyondan fazla aktif oyuncudan oluşan kullanıcı tabanının yanı sıra 150 milyon dolarlık Web3 oyun fonu biriktiren Solana’nın da kanıtladığı gibi, P2E oyunları şimdiden büyük başarı yakaladı.

Web3 sadece oyunla ilgili değil. Diğer uygulamalar arasında , dosyaları ağ üzerinden şifreleyerek ve dağıtarak çalışan merkezi olmayan bir bulut depolama platformu ve pazar yeri olan Siacoin yer alıyor. Siacoin, geleneksel bulut depolamadan farklı olarak, kullanıcıların özel şifreleme anahtarlarını kontrol etmelerine ve böylece verilere sahip olmalarına olanak tanır.

Sonra, olumlu ya da olumsuz olursa olsun dürüst bir inceleme yazmak için zaman ayıran insanları ödüllendirmek için şirketlere teşvikler sağlayarak ürün incelemeleri dünyasında devrim yaratmayı amaçlayan Lum Network var. Lum Networks bunu, herkesin değişmez kayıtlarını kontrol etmesine ve 1 yıldızlı bir yorum bırakan bir tüketicinin 5 yıldızlı bir karar bırakan biriyle aynı ödülü aldığını onaylamasına izin veren blok zinciri tabanlı merkezi olmayan ödül sistemi ile yapıyor. Kaç yıldız verildiğinin aksine, incelemelerin kalitesine göre ödüller ödeyerek çalışır.

5. DAO’lar Topluluklarının İyiliği İçin İşbirliği Yapacak

DAO’lar olarak bilinen merkezi olmayan özerk kuruluşlar, 2021’de, yatırım yapmak, bağış toplamak, tokenize varlıkları yönetmek ve şeffaf yönetişim gibi çeşitli amaçlar için topluluk liderliğindeki kuruluşlar yapıları olarak hızla ortaya çıkan bir afiş yılı geçirdi.

DAO’lar, büyük şirketlerin geleneksel yönetim kurulu yapısına gerçekten bir alternatiftir ve kripto şirketlerinin halka açılması için yeni bir yol sağlar. Uniswap ve MakerDAO dahil olmak üzere en popüler DeFi uygulamalarından bazıları, Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler aracılığıyla hazine yönetimi ve protokol geliştirme için bir mekanizma sağlayan DAO’lar tarafından yönetilir.

En popüler DAO’lardan bazıları yatırım yapmak için var. Web sitesine göre, DeFi projelerine yatırım yapan ve şu anda hazinesinde 3 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan BitDAO’yu alın. Bir başka örnek ise PleasrDAO Pplpleasr en Uniswap V3 NFT satın NFT toplayıcılar, dijital sanatçılar ve Defi liderleri tarafından kuruldu. O zamandan beri çok daha fazla dijital sanat eseri satın aldı ve Haziran ayında yüksek değerli NFT’lerinden bazılarını teminat olarak kullanarak 3,5 milyon dolarlık bir kredi sağlamayı başardı.

GoodDollar, Evrensel Temel Gelir dağıtımını destekleyerek diğer DAO’ları daha fazla sosyal sorumluluk almaya ikna etmek için kurulmuş, gelecek vadeden bir DAO’dur. GoodDollarV2’nin Aralık lansmanı, UBI dağıtımı için yeni bir standart sağlıyor. Protokole yönelik sürdürülebilir sermaye akışını sağlamak için verim çiftçiliği ve likidite madenciliği ödüllerinden yararlanarak çalışır ve tüm topluluk için kripto tabanlı UBI sağlar.

Bu muhtemelen ivme kazanacak bir girişim, çünkü 2021’in gösterdiği gibi, topluluklarının çıkarlarını özünde tutan belirli amaçlar ve kimlik tabanlı DAO’lar fikri şimdiden tutuldu. 2022’ye girerken, daha fazla DAO’nun topluluklarının iyiliği için hareket ederken işbirliğini artırdığını görmeyi bekleyebiliriz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap